Bir yıl böyle geçti panorama 2018

Dünya genelinde bir yıl böyle geçti panorama 2018 bakıldığında siyasi krizler, savaşlar, çatışmalar, kazalar ve doğal afetlerin yoğunlukta olduğu gündemlerin meşgul ettiği görülmektedir.

bir-yil-boyle-gecti

  • Dünya açısına oldukça önemli olayların başından Zeytin Dalı Hareketi gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Afrin ve çevresindeki çok sayıda köyü Şubat ve Mart aylarında teröristlerden temizledi. Afrin ilçe merkezini direnişle karşılaşmadan 18 Mart’ta ele geçirdi.
  • Ocak ayıyla birlikte İran 2018 yılına hareketli girdi. Başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde işsizlik, hayat pahalılığı, yolsuzluk gibi sorunları protesto eden rejim karşıtı gösterilere sahne oldu. Yapılan protestolarda binden fazla gösterici gözaltına alınırken 20’dan fazla kişi de hayatını kaybetti.

İğrenç Ülkeden Geliyorlar Skandalı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, bir yıl böyle geçti panorama 2018 olaylarında ocak ayında Beyaz Saray’daki bir toplantıda kullandığı iğrenç ülkeden geliyorlar ifadesiyle eleştirildi. Latin Amerika ve Afrika’dan gelen göçmenlerin bulunduğu ortamda kullandığı bu ifadeyle dünya insanlarının tepkisini çekti.

  • 1915 yılındaki olaylarla ilgili Ermeni iddialarını Hollanda Temsilcileri Meclisi’nin soykırım olarak tanıması tepkilere neden oldu. Türkiye Dış İşleri Bakanlığı soykırımı tanıyan kararlar alınmasını şiddetle kınadığını açıkladı.
  • Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye için 1 aylık insani ateşkes kararı aldı. Fakat Esed rejimi Doğu Guta’ya saldırılarını sürdürerek ateşkesi tanımadığını fiilen göstermiş oldu.
  • Rusya ile ABD’nin 2010 yılında takas ettiği casuslardan Sergey Skripal ve kızı Yulia, Londra’da bir AVM’de kimyasal madde verilerek bilinçleri yitirilmiş halde bulundu. Konu Avrupa Birliği Zirvesi ve BMGK’ne taşındı.

2019 Vizyona Girecen En iyi Filmler


Çin ve ABD Ticaret Savaşı

ABD başkanı Donald Trump, bir yıl böyle geçti panorama 2018 yılına damgasını Çin ithal çelik ve alüminyumuna ek gümrük vergisi getirerek Çin ile aralarında ticaret savaşının fitilini ateşleyerek vurdu.

  • Amerika’nın, Tel Aviv’deki büyükelçiliğini işgal altındaki Kudüs’e taşıdı. İsrail askerlerinin, Gazze sınırınsa büyükelçiliğin Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinlilere ateş açması neticesinde 65 kişi şehit olurken 2 bin 770 kişi de yaralandı.
  • Güney Kore eski Devlet Başkanı Park Guen-Hye 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Park Guen-Hye yetkilerini kötüye kullanmak ve yolsuzluktan yargılanmaktaydı.
  • Amerika, İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015’te askıya aldığı İran yaptırımlarını yeninden uygulayacağını duyurdu.
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir