Boşanma Dilekçesi Örneği

Avukat yardımı olmadan boşanmak isteyen çiftlerin genellikle boşanma dilekçesi doldurması gerekmektedir. Tüm boşanma sebepleri için uygun bir boşanma dilekçesi yoktur farklı sebeple neticelerden ötürü boşanma durumları söz konusu olabileceği için boşanma dilekçesi hazırlanırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

Boşanma Dilekçesi Örneği Kapsamında Boşanma Sebepleri

Boşanma dilekçesine konu olabilecek örnekler Türk Medeni kanunda hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle boşanma dilekçesi örneği kapsamında olan boşanma sebeplerini incelemek gerekmektedir.

Boşanmanın Genel Sebebi

Boşanmanın genel sebebi olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle boşanma dilekçesi örneği kapsamında birden fazla neden olabilir.

 Evlilik birliğinin temelinden sarsan olayların başında şiddetli geçimsizlik kavga gibi somut olguların olması gerekmektedir. Boşanma dilekçesinde bu durumlar en ince ayrıntısına kadar belirtilmeli ve somut deliller ile ortaya konulmalıdır. Boşanmaların genel sebebine dayanarak boşanma dilekçesi örneği yazılabilmektedir.

Boşanmanın Özel Sebepleri

Özel sebeplere dayanılarak boşanma dilekçesi örneği yazmak mümkündür. Boşanmanın özel sebepleri son derece sınırlıdır. Özel sebepleri ise şunlar olabilir.

  • Suç işleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme ya da benzeri olaylar
  • Zinaya teşebbüs ya da girişim
  • Terk etme, aileye bakmama
  • Akıl Hastalığı ya da benzeri rahatsızlıklar
  • Şiddet, darp, fiziksel ya da sözlü saldırı

Boşanma dilekçesi örneği sabit değildir. Bu nedenle boşanmanın nedenlerinin içerdiği bir dilekçe hazırlamak gerekmektedir. Öncelikli olarak tek bir neden ile boşanma dilekçesi yazılabilmektedir. Suç işleme, zina akıl hastalığı, hayata kast onur kırıcı gibi davranışlardan dolayı boşanma dilekçesi hazırlanabilmektedir. Boşanma dilekçesi hazırlarken somut delillerin olması ve bunların kanıtlanması gerekmektedir. Bu nedenle boşanma dilekçesi yazarken en ince ayrıntıya kadar dikkat etmek ve boşanma ile alakalı tüm süreci anlatmak gerekmektedir.

Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma davası dilekçesi hazırlarken birtakım dikkat edilmesi gereken konular vardır. Boşanma davası dilekçesi Aile Mahkemesine hitaben yazılır. Aile Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine yazılmak zorundadır.

  • Boşanma talep eden eşit ad soyad ve adres bilgileri eksiksiz yazılmalıdır
  • Boşanma talep eden eşin T.C. kimlik yazılmalıdır
  • Dava açılan eş için adres bilgileri başta olmak üzere ad ve soyad da eklenmelidir
  • Boşanma talebi, nüfus kayıt örneği de boşanma davası dilekçesinde yer almalıdır

Boşanma Dilekçesi Örneği

İSTANBUL NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (Boşanma Talep Eden Eşin Ad, Soyadı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Adresi yazılır.)

VEKİLİ: (Varsa avukatın adı, soyadı ve adresi yazılır.)

DAVALI: (Diğer eşin ad, soyad ve adresi yazılır.)

KONU: Eşimin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıp zina yapması sebebiyle boşanma talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Eşimle 27 Ekim 2013 tarihinde evlendik. Sekiz yıla yakın bir süredir evli bulunuyoruz. Evlilik süremiz içerisinde çok mutluyduk, herhangi bir problemimiz bulunmamaktaydı. Eşimin sağlık problemleri nedeniyle çocuğumuz olmadı.

Her şey çok güzel giderken son üç aydır eşimde değişiklikler olmaya başladı. Sabah kahvaltı yapmadan evden çıkmaya, her sabah uyanır uyanmaz duş almaya, kişisel temizliğine gereğinden fazla önem vermeye başladı. İşyerindeyken telefonla aradığımda ulaşamamaya başladım. Telefonlarımı açmayıp meşgule atıyordu. Normalde saat 18.00′ e kadar çalışmasına en geç saat 19.00′ da evde olmasına rağmen son üç aylık sürede çalıştığı hemen hemen her gün mesaiye kaldığını iddia etmeye ve gece 00.00’dan önce eve gelmemeye başladı. Neden bu kadar mesaiye kalıyorsun dediğimde işyerinde ona yardımcı olan kişinin işten ayrıldığını, bütün işin kendi üzerine kaldığını kısa bir süre içerisinde yeni bir çalışan alınıp eskisi gibi saat 19.00’da evde olacağını söyledi.

Ben de eşimi çok sevdiğimden ve ona çok güvendiğimden bu söylediklerinin hepsine koşulsuz, şartsız inandım. Ama bu mesailer hiçbir zaman bitmedi. Bana olan ilgisi de gün geçtikçe azalmaya başladı.

Geçen hafta perşembe günü aradığımda ulaşamadım. 3 saat boyunca telefonuma dönüş de yapmayınca merak edip iş yerine gitmeye karar verdim. İş yerinde çalışan uzun bir süredir görüşmediğim ortak bir arkadaşımız vardı. Bu arkadaşı orada gördüğümde işlerin neden bu kadar yoğun olduğunu sordum. Arkadaşım ise işlerde herhangi bir yoğunluk olmadığını, eşimin ve diğer herkesin de iş çıkış saatinin eskisi gibi saat 18.00 olduğunu söyledi. Bunu duyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Eşimin beni aldattığını anladım. Eşim yine geç saatte eve gelip duşa girdiğinde bu kez telefonu yanına almayıp masada unuttu. O sırada eşimin telefonuna mesaj geldi. Erkek ismiyle kayıtlı olan bu kişiden ahlaka aykırı şeyler yazan bu mesajı görmemle birlikte eşimin beni aldattığından emin oldum.

Mesaj sahibini aradığımda tanımadığım bir kadın telefonu “aşkım” diye açtı. Eşimle ilişkileri olduğunu, eşimin yakın bir sürede benden ayrılıp onunla evleneceğini söyledi.

Tüm bu olanlardan sonra boşanmak için delil sağlayabilmek adına eşimin telefonunu incelemeye başladım. Telefondaki kadına olan aşk dolu mesajlarını, kadınla birlikte olduğu fotoğrafları gördüm. Mesajları ve fotoğrafları kendi telefonuma gönderdim. İşbu dilekçemin ekinde sunuyorum.

HUKUKİ NEDENLER: Türk Medeni Kanununu, İlgili Yargıtay İçtihatları ve sair mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER: Telefon mesajları, fotoğraflar, nüfus kayıtları, tanık, yemin ve sair tüm delail.

SONUÇLAR: Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle davamın kabul edilerek boşanmaya ve yargılama giderlerinin davalıya tahmiline karar verilmesini sayın mahkemenizden arz ve talep ederim. 27.06.2021

DAVACI

AD-SOYAD

İMZA

NOT: BOŞANMA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ SADECE ‘ÖRNEK’ AMAÇLI VERİLMİŞTİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz