Dünyanın en büyük soyağacı na sahip ailesi bulundu

Myeritage soyağacı servisine ait olan Geni isimli internet sitesindeki 86 milyon insanın profilini inceleyen Erlich ve ekibi sayesinde dünyanın en büyük soyağacına sahip ailesi bulundu. E-devlet sistemi üzerinden soyağacımızı öğrendik. Yabancı ülkelerde de soyağacı sorgulama oldukça popüler. Neden çünkü herkes soyunun nereye veya kime çıkacağını merak etmektedir.

dunyanin-en-buyuk-soyagaci

Teknoloji üzerinden yapılan araştırmanın neticesi aslında Amerika Birleşik Devletlerinin ve Avrupa’nın dünyadaki çeşitli milletleri nasıl kolonize ettiğini de ortaya çıkarmış oldu.  Colombia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi uzmanı olan Yaniv Erlich, 500 yıl önceye dayanan veriler, insanların kültürel bağları, göçleri hakkında önemli detayların da bulunduğu araştırma yaptı.  Bu araştırmaları neticesinde 13 milyon üyesi olan devasa bir soyağacına ulaştı ve araştırma detaylarını Science dergisinde yayınladı.

Genetik Bağı Somut Olarak Açıklamanın Yolu

Soyağacı kontrolü sadece ülkemizde merakla yapılan bir işlem olmayıp teknolojinin gelişmesiyle yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en büyük soyağacına sahip ailesi bulundu. Verilen düzenlenmesi için grafikler kullanan ekip uzun çalışmalar neticesinde soyağacına ulaşmış oldu. Kim 13 milyon kişiden oluşan bir aile ister bilmiyorum fakat bu durumun genetik bağları somut olarak açıklayabilmek için olağanüstü bir buluş olduğu bir gerçektir. Yapılan incelemeler sonucunda, her insanın diğerleriyle son derece yakın genetik ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Grafikler neticesinde çıkarılan tabloda tam 11 nesil boyunca uzanan bir aile var. Yaniv Erlich, kendi yaptığı araştırma ve incelemeleri bilimsel alanda yapılmış diğer çalışmaların, evlilik, göç, uzun ömürlülük ve doğurganlık gibi bilgileri ile birleştirerek bu sonuca ulaşmıştır.

Bir yıl Böyle Geçti Panorama 2018


En Büyük Soyağacının Verileri

Yaniv Erlic ve ekibinin incelemeleri neticesinde yüzde 85’i Avrupa’da, yüzde 15’i ise Kuzey Amerika’da yaşanan 13 milyon kişiden oluşan dünyanın en büyük soyağacına sahip ailesi bulundu. 1800 ve 1850’li yıllarda Avrupa’da yaşayan insanlar yakın akraba evlilikleri yapmaktaydı. Daha sonra değişen toplumsal normlardan dolayı evlilik anlayışları değişti. Bu benzeri bilgiler değerlendirilerek elde edilen sonuçta:

  • 13 milyon kişinin yüzde 16’sının diğerlerine nazaran 5 yıl daha uzun ömürlü olduğu tespit edildi. Böylece uzun ömürlü olmak adına genlerin etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Yüzde 85’i Avrupa, yüzde 15’i Kuzey Amerika’da yaşaması, kıtalar arasında birbirlerini hiç tanımamış uzak akrabaların var olduğunu göstermektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.