Ekmek Bulamıyorsa Pasta Yesinler Sözü

ekmek bulamıyorsa pasta yesinler sözü

EKMEK BULAMIYORSA PASTA YESİNLER SÖZÜ NEREDEN GELİR?

Fransız İhtilali sırasında fakir durumda olan halk açlıkla mücadele ederken, ihtilalin simgesi haline gelen ekmek bulamıyorsa pasta yesinler sözü nereden gelir bu yazımızda açıklık getireceğiz. Fransız İhtilali sırasında yoksulluk içinde olan Fransız halkı açlık ve kıtlık yaşarken dile gelen ekmek bulamıyorsa pasta yesinler sözünün kraliçe Marie Antoinette’ye ait olduğu öne sürülmüştür. Aslında bu sözün Fransız kraliçesi tarafından söylendiğine dair hiçbir kanıt olmamakla birlikte,  Rousse’nun İtiraflar kitabında da Prenses Maria Therese tarafından ekmek bulma sıkıntısı çeken halka söylenmiş olduğu yazılmıştır. Marie Antoinette ile ilgili ise kendi döneminde yiyecek bulamayan ve açlık içinde olan halkı ile ilgili iyi söylemlerde bulunduğunu ve onlar için daha çok çalışmaları gerektiği söylenmektedir. Bu sözlerin halkın sefil durumundan habersiz olan bir kraliçe tarafından söylendiğinin ne kadar doğru olduğu da tartışmaya açık bir konudur.

FRANSIZ İHTİLALİ’NİN SEMBOLÜ ‘EKMEK BULAMIYORSA PASTA YESİNLER’

Fransa’nın monarşi yönetiminde baskı altında olan yoksul halk için söylenmiş olan ekmek bulamıyorsa pasta yesinler sözü nereden gelir sorusu ile ilgili farklı düşünceler olmaktadır. Peki, bu sözlerin sembolü olduğu ve duyulduğunda ilk akla gelen Fransız İhtilali neden patlak vermiştir kısaca özetleyelim;

  • Halkın kraliyet yönetimi altında ezilmiş olması,
  • Halkın çevresindeki devletlerde demokratik hakları görmesi ve aynı haklara sahip olmak isteyişi,
  • Halkın geçim sıkıntısı içinde iken soyluların refah içinde ve birçok hakka sahip olması, gibi nedenler Fransa’yı ihtilale sürüklemiştir.

‘EKMEK BULAMIYORSA PASTA YESİNLER’ SÖZÜNÜ KİM SÖYLEDİ?

Tarihin dönüm noktalarından olan Fransız İhtilali, mutlakıyetle yönetilen ve ezilen Fransa halkının krallık rejimine baş kaldırması ile başlamıştır. Ekmek bulamıyorsa pasta yesinler sözü nereden gelir konusunda kimin söylediğine dair net bir bilgi olmasa da dönemin kraliyet ailesini suçlamak adına hayali bir prenses tarafından söylendiği de düşünülmektedir. Fransız halkı yoksulluk içinde ekmek arayışında iken, refah içinde sarayda yaşayan kraliçenin tecrübesizliği ile yapmış olduğu hareketler halkın dikkatini üzerine çekmiş ve gün geçtikçe düşmanları çoğalmıştır. Özellikle de kraliçenin kendine ait şato yaptırması kadınlar tarafından hiç hoş karşılanmamış ve tepkiye neden olmuştur. Fransız İhtilali ile isyan eden halk sonunda kraliyet ailesini tutsak etmiş ve kral ile kraliçe de çeşitli komplo teorilerine maruz kalmıştır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.