Ekran Bağımlığı Artıyor

ekran-bagimliligiCep telefonu, televizyon, akıllı cihazlar gibi aletlerin uzun süreli ekranına bakmak, ihtiyacı olmadığı halde ekranları kullanmadan duramamak olarak tanımlanan ekran bağımlılığı artıyor. Günümüzde 12 ile 18 yaş aralığında yoğun olarak görülen ekran bağımlılığı, erkeklerde kızlara oranla 2 veya 3 kat daha fazla olduğu görülmektedir.

İnternet veya akıllı cihazlarda oyun oynamak ve farklı şekillerde ortaya çıkan ekran bağımlılığından yoksun bırakılanlarda aşırı sinir ve saldırganlık görülmektedir. Bağımlı hale gelen bu kişilerin aile, iş ve sosyal hayatları her geçen gün bozulmaktadır. Aslında günümüzde birçoğumuz işlerini internet ve akıllı cihazlarla yapmaktadır.

İşini bitirdikten sonra ekranın başından kalkmak bu konuda oldukça önemlidir. Bağımlı olanlar, yalnızca birkaç dakika deyip saatlerini ekran başında harcamaktadır.

Ekran Bağımlılığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması teşhis kılavuzunda ekran bağımlılığı artıyor olmasından dolayı bilgisayar bağımlılığını akıl hastalığı başlığı altında yer alacağını belirtti. Ergenlik çağında görülen bu hastalık son zamanlarda yaş ayırt etmemeye başladı. En başta anne babaların çocukları susturmak için kullandıkları telefonlar, tabletler günümüzde onların bağımlılığı haline geldi. Yapılan araştırmalar;

  • Uzun süre ekrana takılıp kalan bağımlı çocukların psiko-motor denilen kas gelişiminin diğer akranlarına göre geri olduğunu
  • Bağımlıların yaşıtlarına göre zihinsel olarak gelişiminin yavaş olduğunu
  • Okulda, işte ve aile hayatlarında sorunlar yaşadığını
  • Belli bir süre sonra bağımlıların etrafındaki değişiklikleri fark etmediğini
  • Çevresindeki kişilere yalan söylediğini
  • Ekran başında bulunmaktan zevk alır fakat bir taraftan suçluluk hissettiğini
  • Fiziksel bazı sıkıntılar yaşadığının ortaya çıkarmıştır.

Ekran Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?

Teknolojinin gelişmesi bilgiye hiç olmadığı kadar kolay ulaşım sağlayarak işlerimizi kolaylaştırdığı kadar ekran bağımlılığı artıyor olmasından dolayı hayatımıza yeni bağımlılık durumlarını ekledi. Yetişkin çağdaki çoğu insan teknolojiyi ne kadar ve nasıl kullanması gerektiğini bilir. Fakat daha gelişme çağında olanlar bunu tam olarak yapamadıklarından ekran bağımlılığı en çok bu grubu etkilemektedir.

Ekran bağımlılığını tedavi etmek tabiki mümkün. Belli terapiler sonucunda bağımlılar bu hastalıktan kurtulmaktadır. Önemli olan çocuklarımızın ekran bağımlılığına hiç yakalanmamalarıdır. Bunun için anne babalar çocuklarına çizgi film açıp televizyonun karşısına oturmak yerinde onlarla ilgilenmeyi seçmelidir.

2. Dünya Savaşının Bilinmeyenleri


 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir