En iyi 10 Şiir kitabı

Şiirler onları yazan şairlerin düşünce, fikir ve duyguları ile ortaya çıkmış olsa da bir kere yazıya dökülüp topluma mal olmuşsa artık sadece onları yazanların değil yazılan bu şiirlerde kendisini bulan milyonların olur. Zaten bunu başarabilen şairler ve şiirleri kalıcı, bu şiirlerin yer aldığı kitaplar da En İyi 10 Şiir Kitabı ile ilgili böyle bir yazıda yer alırlar.

İşte En İyi 10 Şiir Kitabı Listemiz

  • Sevda Sözleri

Aşk şiirleriyle tanınan Cemal Süreyya’nın eseridir. O, Cumhuriyet dönemi şairlerindir. Yazdıkları kolay okunur. Sizi anlatıyor sanırsınız.

  • Ben Sana Mecburum

Onun meşhur şiirinin ismidir aynı zamanda. Nasıl şair aşkının adını mıh gibi aklında tutuyorsa biz de onun adını öyle tutuyoruz yıllardır aklımızda ve En İyi 10 Şiir Kitabı arasına yazıyoruz.

  • Bütün Şiirleri

Orhan Veli Kanık’ın tüm şiirlerinin toplandığı kitabı. Şiir bambaşka bir hal almıştır onunla. Zaten içinde olduğu akımın adı da Garip. Aslında kurucularındandır da. Kitabı okuyarak Orhan Veli’yi tanıyabilirsiniz. Kural tanımamazlık neymiş göreceksiniz

  • Çile

Necip Fazıl Kısakürek gibi iki farklı hayatı ömrüne sığdıran bir şairin kitabı. Günümüzde İslamcı olarak tanınır. Ömrü boyunca yaşadığı tüm sıkıntılar, ruhsal hali ve çelişkilerini bulabilirsiniz. Onun hayata bakış açısındaki sert dönüşleri hissedeceksiniz.

  • Sevgi duvarı

Can Yücel’in dili nasıl diyelim müstehcenlik taşıyor Kendine has bir tarzı var, cesur ve sert bir kalem. Argo, cinsellik, aşk tabu haline gelmiş ne varsa onda yok olmuş ya da var olmuş mu demeliyiz . Etkileneceksiniz.

  • Otuz Beş Yaş

Cahit Sıtkı Tarancı Hani bu şiiri de bilmeyen yoktur. Yolun yarısına gelenler hep onu konuşur. Herhangi bir akıma bağlanmamış olan şair sevgi, aşk, ölüm ve hayat konularına değinmiştir. Kaleminden yaşamayı çok sevdiği anlaşılır.

  • Yedi Güzel Adam

Cahit Zarifoğlu’nun dili ağır gelebilir size Önce anlamazsınız belki çünkü farklı anlamlarla yaklaşmıştır kelimelere. Sadece şiir olarak düşünmemelisiniz.

  • MonnaRosa

Sezai Karakoç’un çok bilindik şiirinden alıyor ismini kitabı. Siyasetçiliği ve düşünce adamı olması ile de tanınır şair. Aşk, hasret anlatır. Kelime ve kafiye kullanmasını çok seveceksiniz. Ne derse doğrudan anlayacaksınız.

 

  • Memleketimden Manzaralar

Nazım Hikmet uluslararası bir şairdir. Onu belirli düşünce kalıplarına hapsetmeden okuyun.Sağı solu unutun. Köylü, halk,namuslu,aklınıza kim, hangi kavram  gelirse neler yaşanmışsaonda bulacaksınız.

  • Safahat

Mehmet Akif Ersoy’un 7 ayrı şiir kitabında yer alan en güzel şiirlerinin toplandığı kitaptır. O bizim milli şairimizdir. İstiklal Marşını kitapta bulamazsınız çünkü şair o benim değil milletimin demiştir çünkü.

Ekmek Bulamıyorsa Pasta Yesinler Sözü Nereden Gelir


Bizim seçtiğimiz En İyi !0 Şiir Kitabı size ne kazandıracak

 

Şiiri okumak, şiir sevmek bir tutkudur. Farklı şairler, farklı şiirler, farklı insanlarda farklı duygulara yol açar.

O küçücük satırlara koskoca anlamlar yükleyen büyük duygu patlamalarıdır şiirler. Şiir yalnızdır biraz, kitap okumayı seven ama şiir sevmeyen çok insan vardır.

Her şairin kendine ait bir üslubu hani hap deriz ya yoğurt yiyişi vardır. Bu yüzden hangi şiir kitabını okumalıyım diye düşünmeyin, yazımızı okuyun. Beğendiklerinizi kendiniz seçin.

Şiirle kalın…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir