İnternetin Tarihçesi

İNTERNETİN TARİHÇESİ

Günlük hayatta farklı alanlarda pek çok işin yürütülmesi ve kontrolü için kullanılan, aynı zamanda çoğu kişinin araştırma yapmak. Haberleşme ve bilgi almak, iletişimde bulunmak, film izlemek ya da müzik dinlemek gibi eğlenceli vakit geçirebilmek amacı ile ihtiyaç duyduğu internetin tarihçesi ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi vereceğiz. Çağın en önemli elektronik iletişim ağı olan internet, yaygın bir şekilde pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle de kişilerin araştırma yapabilmesi ve gerekli bilgilere ulaşabilmesi için olanaklar sunan internet günümüzde bir çok farklı meslek grubu tarafından da kullanılmaktadır.

internetin-tarihcesi

İnternet ile ilgili tarih bilgisayarın yeni gelişmeye başladığı 1950 yıllarına dayanmaktadır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başlaması ile veri aktarımının nasıl yapılacağı konusu da gündeme taşınarak bu konu ile ilgili araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Kariyer mi Mutluluk mu


İNTERNET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İnternet kavramı 1962 yılında J.C.R. Licklider tarafından tartışmaya sunulmuş olup bir sistem içerisinde veri aktarımı yapılabilmesi ve farklı yerlerdeki bilgisayarlardan da bu sistem ile verilerin görülebilmesi olarak ifade edilmiştir. 1966 yılında ise Robert Lawrance’ın ARPANET isimli öneride bulunduğu proje ile internetin tarihçesi başlamış olmaktadır. ARPANET projesi kapsamında bağlantı kurulan merkezler arasında ilk veri Los Angeles’ten Stanford Araştırma Enstitüsü’ne gönderilerek ilk kez internet kavramı kullanılmaya başlanmıştır.

Bu şekilde bir verinin başka bir yere aktarılabileceği kabul görmüş ve ilk defa iki merkez arasındaki bağlantı sağlanmıştır. Dosya ve verilerin aktarımı, farklı yerlerdeki makinelere bağlanabilme ve elektronik posta görevlerini yapabilmek için kullanılırdı. ARPANET isimli proje ile başlayan internet kavramı 1970 yıllarda ortaya çıkan farklı isimlerdeki ağ bağlantıları ile devam etmiştir. 1977 yılında modem denilen cihazın yayınlanarak kullanılmaya başlanması da ev ortamında internet sağlanabilmesi açısından oldukça önemli ve yararlı bir gelişme olarak internet tarihinde yerini almaktadır.

ÜLKEMİZDE İNTERNET KAVRAMININ ORTAYA ÇIKIŞI

Türkiye 1993 yılında internet kavramı ile tanışmış bulunmakla birlikte uzun yıllar kullanılmış olan ilk ağ bağlantısı da ODTÜ’de gerçekleştirilmiştir. Buna göre;

  • Ülkemizde 1993 yılında başlayan internetin tarihçesi daha sonra 1966 yılında TURNET kullanılmaya başlanması ile devam etmiştir.
  • 1997 yılında ise akademik merkezler ULAKNET kullanarak birbirleri ile bağlantı sağlayabilmiştir.
  • 1999 yılında ise TURMET yerini TTNET’e bırakmış ve ticari kullanıcılar o günden sonra bu ağ üzerinden bağlantı sağlamaya başlamıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.