Kariyer mi Mutluluk mu

Küresel çağları yaşadığımız şu günlerde yediden yetmişe herkesin aklında aynı soru kariyer mi mutluluk mu? Çocuğumuz okula başladığı andan itibaren hep aynı soru ile savaşırız. Muhteşem bir işe sahip olup yüksek maaş kazanarak mükemmel hayatlar yaşaması mı? Yoksa kendi sevdiği işi yaparak mütevazı ama mutlu hissettiği bir yaşam mı?

mutluluk
mutluluk

Bu soruların birçok açıdan cevapları bulunmaktadır. Sadece kariyer için mutlu hissedilen iş ya da hayat bırakılabilir mi? Elbette ki bu sorunun cevabı hayırdır. Akademik başarılar nedeni ile mutluluklarını bırakan insanlar zamanla kariyerleri için sağlıklarından olmuşlardır. Özellikle tükenmişlik sendromu gibi rahatsızlıklar işinde mutlu olamayan mutluluğu yakalayamamış insanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kariyer Mi Mutluluk Mu Sorusunun Yanıtı

Belki yüzlerce düşünürün bir araya gelip de çözemedi sorudur aslında. Bu sorunun farklı açılardan onlarca cevabı çıkabilir. Kariyer sahibi iseniz para ile birlikte mutluluk gelebilir. Ya da mutlu olmayı seçmişken mutluluk size başarının kapılarını açabilir. Bu soru kesinlikle kişiden kişiye değişmektedir. Derinlerine dalındığında kariyer mi mutluluk mu derken kendinizden geçebilirsiniz.

Ülkemizde kariyerden anlaşılan ilk şey iyi bir eğitim öğretimdir. İşin tuhaf tarafı ise kariyerli insanların hiçbiri hayatlarından memnun olmayarak mutlu değildirler. Eğitim ve öğretimden bir fayda beklerken öncelikle beklentilerimizi azaltmamız gerek ki mutluluğun kapısını aralayabilelim.

Öncelikle bilmemiz gereken ilk şey hangi meslek mensubu olursak olalım kariyer için mutluluğu göz ardı etmememiz gerektiğidir. Yıllar sonra belki de bir yerlere gelebilmek için yatığınız hırsın bedeli mutsuz bir hayat olabilir. Aklınızdan bana başarılı olmayı öğrettiler evet ama ya mutluluk? Sorusu geçebilir.

Kariyer Mi Mutluluk Mu Yoksa İkisi Mi?

kariyer mi mutluluk mu
kariyer mi mutluluk mu

Anketlerde kariyer mi yoksa mutluluk mu sorusunu yüzlerce kişiye sorsak eminiz ki alacağımız cevap aynıdır ikisi de. Hem kariyer sahibi olup hem mutlu olunabilir. Dediğimiz gibi beklentilerinizi düşük tutarak mevcut konumunuzdan yükseldikçe mutluluğu da yakalayabilirsiniz. Mutlu olduğunuz iş sizin kariyer basamaklarını birer birer tırmanmanızı sağlayabilir.

Öncelikle okul hayatından başlayarak ilk sıraya mutluluğu koyabilirsiniz. Mutlu olduğunuz her anda hedeflediğiniz kariyeri elde etmek için çalışmakla geçirebilirsiniz. Yoksa mutsuz bir hayatta içinizde biriken boşlukları hırs, para ve başarı duyguları ile doldurmaya çalışırken sağlığınızdan olabilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir