Poşetler tarih oluyor yaşasın file torbalar

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren,bir iki tane fazla alayım, şuna da lazım olur deyip alışveriş poşetlerinin içine fazlasını sıkıştıramayacağız, çünkü poşetler tarih oluyor yaşasın file torbalar! Tarih tekerrürden ibarettir derler, tarihe karışan fileler, bez torbalar yine gün yüzüne çıkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen düzenlemeye göre alışveriş poşetleri parayla satılacak. Bu uygulama ile plastik poşet kullanımının sınırlandırılması amaçlanıyor. Ülkemizde aylık 10 ton market poşeti kullanılıyor. Bu ekonomik anlamda çok büyük bir gider. Bu plastik poşetler çevre kirletici ajan olarak doğa karışıyor ama maalesef doğada geri dönüşümü bin yıldan fazla sürüyor. Yeşil alanlarımızı, denizlerimizi, göllerimizi, tarım arazilerimizi kendi ellerimiz ile kirletiyoruz. Mutlaka sizler de görmüşsünüzdür, plastik poşet yığınlarını. İşte onlar biz gördükten tam bin yıl sonra doğada yok olacaklar!

Bedava Poşet Devrine Son

Bilirsiniz bir atasözümüz vardır ’bedava sirke baldan tatlıdır’ derler. İşte bizde de tam öyle. Bazı marketlerde ki bunlar parmakla gösterilecek kadar az, uzun yıllardır alışveriş poşetleri para ile satılıyor. Bakıyorum orada insanlar bir veya iki poşet satın alıyor, demek ki yetiyor. Veya kendi alışveriş çantaları ile geliyor. Bu düzenleme benim çok hoşuma gitti doğrusu, poşetler tarih oluyor yaşasın file torbalar! Eskiden insanlar alışverişe giderken yanlarında filelerini, pazar çantalarını ya da sepetlerini götürürdü, nostaljik değil mi? Ama yeni tren bu olacak.

Ekmek Bulamıyorsa Pasta Yesinler Sözü


File ve Bez Torba Devrimi

Marketlerde kullanılan plastik alışveriş poşetleri 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 25 kuruş ücret ile satılacak. Alışveriş yapan müşteriler ya kendi poşetlerini yanlarında getirecek ya da her kullandıkları poşet için 25 kuruş ödeyecekler. Bizlerde poşetler tarih oluyor yaşasın file torbalar diyerek, filelerimizi cebimize koyup, tutacağız marketin yolunu. Rengârenk filelerden, çok farklı tasarımlarda hazırlanmış, sloganlı bez torbalardan edinmenin tam zamanı.

Bu düzenlemenin hazırlanış amaçlarından biri deinsan sağlığını korumak. Çünkü plastik poşetlerin içeriğinde bulunan kimyasallar insan sağlığını tehdit ediyor. Böylece çok yönlü yararlar hedefleniyor. Her gün milyonlarca plastik poşet çevreye karışıyor. Bunların imalatından tutun, toplanması, imha edilmesi esnasında birçok iş gücü ve maliyet söz konusu. İlgili sektörlerde hizmet verenlerin sağlığı da tehdit altında, beklenen hedefler ulaşılırsa her şey çok daha güzel olacak…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir