Psikolog Maaşları Ne Kadar

Psikologlar farklı alanlarda görev yapmaktadır. Devlet kurumları, özel sektör, EGM ya da klinik ortamında çalışabilirler. Psikolog Maaşları görev süresi, çalışma alanına göre farklılık gösterir. Uzman, adli, spor veya yüksek lisans yapan kişiler Devlet ve Özel Psikolog Maaşları farklılık gösterebilir. 2022 yılında psikolog maaşları ile alakalı tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Psikolog maaşları 2 temel kategoriye ayrılır;

 • Adil psikolog maaşları
 • Klinik psikolog maaşları

2022 yılına bakıldığı zaman psikolog maaşları arasında makas son derece açıktır. Öyle ki 5 bin TL ile 15 bin TL arasında farklılıklar v ardır. Bu durum özel hastane psikolog maaşı ya da devlette psikolog maaşı olarak görev yapan kişilere göre de değişiklik gösterir.

Psikolog Doktoru Maaşı

Psikolog maaşları sabit değildir. Görev süresi çalışılan kurum ve özel etkenler Psikolog Doktoru Maaşı üzerinde değişimlere neden olur. Bu nedenle 2022 yılında net bir şekilde maaş belirtmek yanlış olacaktır. Psikolog doktorlarının çalışma alanları son derece geniş olduğu için Devlet dışında özel sektörde de kendilerine iş bulabilirler.

Temelde devlette psikolog doktoru maaşları 2022 yılı itibariyle en düşük 5.250 lira en yüksek ise 13. 200 lira belirlenmiştir. Psikolog doktoru olarak görev yapan kişiler kariyerleri ilerledikçe daha zam maaş ve zam alırlar. Ayrıca Psikolog Doktoru Maaşı etkileyen bir diğer faktör ise çalıştığı pozisyondur.

Yeni Mezun Psikolog Maaşları

Yeni mezun olmuş bir psikolog devlette çalışmaya başladıysa 5 bin TL maaş ile başlıyor. 2022 yılında bu zamlar çocuğu olan ve evli olan psikologlara göre değişkenlik gösterebilir.

Yeni mezun olmuş ve ilk kez özel sektörde çalışmaya başlayan psikolog maaşları ise 4 bin TL olarak belirlenmiştir. Özel sektördeki firmanın çalışma saatleri ve maaş politikasına oranla maaşlarda bir takım değişiklikler söz konusu olabilir.

Uzman Psikolog Maaşı

Uzman psikolog doktoru maaşları devlet ve özel sektöre oranla değişiklik göstermektedir. 2022 yılı zamlı maaşlara göre devlette görev yapan bir Uzman Psikolog Maaşı 7 bin ile 8 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor. Özel sektörde ise durum farklı, 5.500 TL ve üzeri olarak belirlenmiştir. Birçok özel şirket en az 5.500 TL verirken üst limit için bir sınır yoktur.

Meslekte deneyimli olanlar için ise 15 bin TL ve üstünde maaşların ödenmesi söz konusu olmaktadır. Mesleğinde deneyimleşmiş uzunca süredir aynı firmada çalışan Uzman Psikolog Maaşı çok yüksek rakamlara çıkmaktadır.

Devlette Uzman Psikolog Maaşı

Devlette psikolog doktoru maaşları 657 sayılı kanun ile işlemektedir. Devlette psikolog maaşı kademe ve dereceye göre belirlenmektedir. Vergi ve kesintilerde hesaplandıktan sonra maaşlar belli olur. Evli ve çocuğu olan bir klinik psikolog ile bekar olan psikolog arasında maaş farkı vardır. Göreve yeni başlayan bir psikolog 5200 Lira maaş ile devlette başlar.

Rütbe ve deneyim süresine göre de devlette alacağı maaş artmaktadır. Yine evlilik ve çocuk sayısına göre maaşları ek ödemeler yapılır.  Hastanelerde çalışan klinik psikolog maaşı ise 2022 yılında 7 bin lira seviyelerindedir. Döner sermaye, evlilik ve çocuk durumu da maaşları etkiler.

Özel Psikolog Doktoru Maaşı

Özel Psikolog Doktoru Maaşı 2022 yılında ne kadardır? Net rakamlar vermek yanlış olacaktır. Özel sermaye de psikolog maaşlarını belirleyen farklı unsurlar vardır. Devletten çok daha farklı bir sistem olduğunu söylemekte yarar var.

Özel kliniklerde çalışma koşulları farklı olduğu için maaşları etkileyen ana unsurların başında çalışma saati ve tecrübe gelmektedir. 2022 yılı itibariyle 4500 lira en az rakam olarak özellerde verilir. Döner sermaye, ek mesai gibi durumlar nedeni ile maaşlarda değişim olabilir.

Özelde psikolog maaşları 25 bin liraya kadar çıkabilir. Çalışılan kurum ve tecrübe maaşta son derece önemlidir.

Yurtdışında Psikolog Maaşları

2022 yılında psikolog olarak görev yapan ve yurt dışında çalışan kişilerin maaşları TL bazında oldukça yüksektir. Euro ya da Dolar merkezli bir maaş sistemi olduğu için Yurtdışında Psikolog Maaşları ülkemiz para birimine oranla epey yüksek gelecektir.

Yurtdışında görev yapan bir nöropsikoloji mezunu 5 bin Euro bandında bir aylık kazanç elde edebilir. Yurtdışında Psikolog Maaşları oldukça esnek olduğu için klinik ve ülke de maaşlarda o denli etkili olacaktır.

Psikolog Doktorları Ne Kadar Maaş Alır?

Psikolog doktoru görev süresi, görev alanına göre farklı miktarlarda maaş almaktadır. 2022 yılında zamlı adli psikolog doktoru maaşı da hemen aşağıda yer almaktadır.

Endüstri – Örgüt Psikologu

 • Ortalama endüstri – örgüt psikologu maaşları: 5.500 TL

Nöropsikolog

 • Ortalama Maaş: 12.000 TL

Klinik Psikolog

 • Ortalama klinik psikolog maaşları: 7.000 ile 18.000 TL

Mühendislik Psikologu

 • Ortalama Maaş: Yıllık 90.000 TL

Danışman psikolog maaşları

 • Ortalama danışman psikolog maaşları: 5.500 ile 6.500 TL

Adli psikolog maaşları

 • Ortalama Adli psikolog maaşları: 8.000 ile 14.000 TL

Okul psikologu maaşları

 • Ortalama okul psikologu maaşları: 4.000 ile 12.000 TL

Spor Psikologu

 • Ortalama Maaş:  Yıllık 47.000 ile 67.000 TL

Devlet Hastanesi Psikolog Doktor Maaşı

2022 yılında gelen zamlar ile devlet hastanesinde görev yapan bir psikolog doktor maaşı 7.000 TL ila 15.000 TL arasında değişiyor. Görev süresi, görev tanımı ve evlilik durumlarına göre Devlet Hastanesi Psikolog Doktor Maaşı değişebiliyor.

Göreve yeni başlayan evli psikologlar 7.500 TL maaş ile başlıyor. 2022 yılı zamları sonucunda minimum rakam bu olmuştur. Görev süresi ve memuriyet yılı ile birlikte değişecek pek çok unsur ile de maaşlar artabiliyor.

Psikolog Maaşları Nasıl Belirlenir

Özelde ya da devlette fark etmeden Psikolog Maaşları bir takım değişiklikler içerir. Özel sektör daha bağımsız olduğu için maaş konusunda çok daha esnektir. Bazı çalışma alanlarında devletten daha fazla maaş veren özel firmalar olabiliyor. Psikolog Maaşları Nasıl Belirlenir? Sorusuna hemen aşağıda daha net yanıtlar bulabilirsiniz.

 • İngilizce başta olmak üzere farklı dil seviyesi
 • Unvan Derecesi ( Klinik, uzman.)
 • Daha önceki kurum referansları ve çalışma süresi
 • Üniversiteden mezun olduğu okul
 • Mezun olunan okuldaki derece
 • Melekte deneyim ve tecrübe durumu
 • Cv’de geçmiş referanslar

Psikolog Doktorların Çalışma Şartları

Kamu ve özel sektör olmak üzere çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Genellikle Kamu da çalışan psikologlar tipik bir memur mantığı ile çalışmaktadır. Görev süreleri aşağıda yer almaktadır.

 • Kamu’da çalışan psikolog çalışma saatleri 09.00 ile 17.00 arasıdır. (Cumartesi Pazar tatil)
 • Özel Sektörde çalışan psikologların çalışma saatleri; 09.00 ile 17.00 ( Çalışma saatleri arasında mesai durumuna göre farklılık olabilir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz