Çiftçiye En Uygun Krediyi Hangi Banka Veriyor

Martım

Updated on:

Çiftçiye En Uygun Kredi

Çiftçiye en uygun kredi ile hangi banka buluşturuşa, zor ekonomik koşullarda, emeğini toprakla harmanlayan, tohumu ürüne dönüştüren çiftçilerin o bankadan kullanması maliyetlerini azaltıp alacağı krediyi daha fazla ve daha kaliteli mahsul olarak topluma sunacağını unutmamak gerekir. Çiftçiye en uygun kredi demek daha fazla ekilen bitki daha fazla elde edilen bol besin demek olduğunun bilinci ile bu yazıda çiftçilerin hangi bankalardan uygun kredi alabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Çiftçiye Uygun Kredi Veren Bankalar

Tarım her zaman bol parası olanların yaptığı ve hiçbir zaman kredi kullanılmayan bir sektör değildir. Çiftçiler kimi zaman sıfırdan çiftlik kurmak istediklerinde, kimi zaman yeni bir traktör almak bazen hayvanlarını çoğaltmak istediklerinde veya yeni bir arazi almak için paraya ihtiyaç duyduklarında çiftçilerin kredi almaları gerekebilir.

Kredi borç alıp aynı borcu aynı miktarda kapatmak olmadığından kredi maliyetleri de önemli bir hesap ve tasarruf kalemi olarak görülebilir. Çiftçiye en uygun kredi veren bankalar ile görüşüp içlerinde en az maliyete sahip alternatifli krediyi kullanmak çiftçilerin tasarrufuna bir süreç olur. Çiftçilerin uygun kredi alabileceği bankalar devlet bankaları olabildiği gibi bazı özel bankalar da çiftçilere uygun oranlar ve koşullarda kredi verebilmektedir.

Çiftçiye En Uygun Kredi Veren Devlet Bankaları

Devlet çeşitli hibe destekleri ile kimi zaman ekipman alma kolaylığı sağlaması kimi zaman arazi kiralama ve satın almaya dair muafiyetleri içeren tarım politikası ile çiftçilerin maliyetlerini azaltmaya katkı verir. Bunun yanı sıra devlet bankaları da sağladıkları uygun ve bol alternatifli ödeme çeşitleriyle çiftçilere maddi bir ferahlık ve yatırım için finansman sağlamaktadır. Çiftçiye uygun kredi veren devlet bankaları kar oranlarını düşürerek çiftçilerin üretime yönelecekleri projelere kredi verirleri.

Devlet bankaları arasında çiftçiye en uygun kredi veren banka olarak isminin anlamı tarım olan Ziraat Bankası’nı başa yazabiliriz. Ziraat Bankası sadece uygun kredi koşulları ile değil çeşitli afet ve olumsuzluklar karşısında kredi taksitlerini öteleme ve faizden vazgeçme feragatleri ile tam bir çiftçi bankasıdır. Ziraat Bankası’nın yanı sıra Vakıfbank ve Halkbank da çiftçiye uygun kredi vererek müşterilerine finansman sağlama olanakları sunmaktadır.

Çiftçiye En Uygun Kredi Veren Özel Bankalar

Devlet çoğu zaman hayvancılık yapan, hububat üreten tarım ve toprakla uğraşan çiftçilere hem bakanlık tarafından hem de bankalar üzerinden kredilerle destek olmaktadır. Özel bankalardan da çiftçilerle çalışmayı tercih eden, çiftçi müşterilerine ayrıcalıklı uygun krediler sunan bankalar bulunmaktadır.

Tarım ülkenin gıdasına hükmeden bir sektör olduğundan bunun idrakinde olan çiftçiye en uygun kredi veren özel bankalar kar odaklı değil dolaylı olarak üretim ve yatırım odaklı olarak ilerde gelişen tarım ile daha fazla kazanç sağlama vizyonunda olduklarını gösterirler. Çiftçiye uygun kredi veren bankalar arasında çoğu tarım ilçesinde şubesi bulunan Denizbank’ı ilk sırada söyleyebiliriz. Bu bankanın yanı sıra Türk Ekonomi Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank ile Şekerbank da çiftçilere özel kredi olanakları ile toplumsal bir fayda anlayışıyla uygun kredi veren bankalar arasında yerlerini almışlardır.

Çiftçilik hayat tarzından fedakârlık gösterenlerin, şehrin konforlu yaşamı yerine köy koşullarında üretimi seçenlerin ülke için toprak ve hayvanlarla dost olanların mesleğidir.

Çiftçiler kurak geçen bir senenin ardından, hayvanlarının hastalık veya doğa olayları ile kayıplarının sonrasında yaşadıkları ya da işletme veya aile çiftliklerinin gelişimi için ek para ihtiyacında almak istedikleri kredi taleplerinde halden anlayacak bankalar umarlar. Çiftçiye uygun kredi s

Yorum yapın