En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023

Martım

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye ve dünyada en çok para kazandıran meslekler arasında, son dönemin en çok ihtiyaç duyulan meslekleri yer alıyor. Ayrıca geleceği ilgilendiren, teknolojik gelişmelerin sağlanmasında ön planda olan meslekler de ciddi gelirin anahtarı.

Ancak genel bir sıraya soktuğumuzda, mesleklerin Türkiye ve dünyada farklı kazançları doğurduğunu söyleyebiliriz. Biz de dünyada ve Türkiye’de en çok para kazanan meslekler hakkında bilgi vereceğimiz bu içerikte, ortalama kazançları dikkate alarak bir sıralama yapacağız.

En Çok Para Kazandıran Meslekler Sıralaması

Mesleklerin ne kadar para kazandırdığı, uzmanlık ve mesleğin geçerlilik derecesi ile ilgili bir durum. Bu nedenle mesleğin hangi sektörde olduğu ve insan hayatında ne kadar etkisinin bulunduğu, maaşların seviyesinin artmasında son derece önemli.

Ayrıca dünyanın her ülkesinde ekonomik durum farklı olduğundan, mesleklerin kazandığı maaşlar da farklılaşacaktır. Ancak bu listede ortalama kazançlar üzerinden veriler paylaşılacaktır. O halde en çok para kazandıran meslekler tablomuza bakabilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran MesleklerOrtalama Maaşları
Cerrah65,000 TL & 120,000 TL
Yazılımcı25,000 TL & 120,000 TL
Yöneticiler25,000 TL & 150,000 TL
Diş Hekimleri ve Doktorlar30,000 TL & 100,000 TL
Pilot50,000 TL & 150,000 TL
Avukat30,000 TL & 75,000 TL
Influencer30,000 TL & 5,000,000 TL
Dijital Pazarlama Uzmanı20,000 TL & 50,000 TL
Youtuber30,000 TL & 1,000,000 TL

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran işler konusunda da fikir sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.martimm.com/turkiyede-en-cok-para-kazandiran-isler/

Cerrah

İnsan hayatında çok büyük bir öneme sahip olan cerrahlar, çok zor ve uzun süren bir eğitimden geçmekte, uzun yıllar tecrübe edinerek, bulundukları konuma ulaşmaktadırlar.

Kaliteli eğitimler, zorlu sınavlar ve sabır zorlayıcı mesailer, mesleğin zorluğunu gösteren etmenlerden birkaçı. Ayrıca insan hayatıyla doğrudan ilgilenildiğinden, maaş düzeyleri en yüksek mesleklerin başında geliyor.

Peki, cerrahlar ne kadar kazanıyor? Türkiye içerisinde ve dünyanın farklı ülkelerinde kazançlar son derece farklı.

Cerrah

2023 yılı itibari ile cerrahlar aylık ortalama 65.000 TL ila 120.000 TL arasında bir kazanca sahiptir. Kazancın derecesi, tecrübe ve çalışılan kurum ile doğrudan ilişkili olduğundan, belirtilen rakamlar bir ortalamadan ibarettir. Daha aşağı ya da yukarı miktarda kazancın olması ihtimali de bulunuyor.

Çünkü bazı cerrahların özel poliklinikleri bulunduğundan, hastalarını poliklinikte de ağırlayabilirler. Böylece gelirleri çok daha yüksek seviyelere de ulaşabilir.

Yurtdışındaki kazançları incelediğimizde ise cerrahların 10.000 ila 40.000 Dolar ya da Euro kazanç elde ettiklerini söyleyebiliriz. Yine Türkiye’deki kazançta olduğu gibi bu kazanç seviyesi de ortalamadan ibaret olup, kesin rakamları göstermemektedir.

Yazılımcı

Son dönemin popüler mesleklerinden bir tanesi haline gelen yazılım, gelişen teknoloji göz önünde bulundurulduğunda son derece önemlidir. Yapay zekanın gelişmesi, yeni teknolojik gelişmelerin ortaya çıkarılması ve çok daha fazlası dikkate alındığında, işinde uzman yazılımcılara büyük ihtiyaç var.

Bununla beraber pek çok özel ya da devlet kurumunda, dünyayı etkileyen, büyük ihracatları sağlayan cihazlar, araçlar ve makineler üretildiğinden, yazılım geliştirme uzmanı maaşlarıson dönemde oldukça artmış durumda.

Peki, yazılımcı maaşı ne kadar? Ortalama rakamlar belli olsa da net rakamlar söylemek güç.

Ortalama aylık maaş 20.000 ila 120.000 TL arasından değişiyor. Bu rakamlar yurtdışında çok daha fazla. Özellikle gelişmiş ülkelerde yazılımcıların aldıkları maaşların seviyeleri çok ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Öyle ki aylık 50.000 Dolar’ı bulan maaşların olduğu ülkeler mevcut.

Yazılımcı

Bunların başında elbette ki İrlanda geliyor. Ardından Hollanda, Amerika, Finlandiya, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler de yazılımcı maaşlarının en çok olduğu merkezler arasında.

Kendi şirketini kurup, markalaşan ve büyük markaların yazılım faaliyetlerini gerçekleştiren kurum yöneticilerinin kazançlarının bu rakamların çok daha üzerinde olduğunu da söylemek gerekir.

Yöneticiler

Genel müdür, CEO ve belirli departman yöneticileri, son dönemde en iyi para kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Çünkü çok büyük markaların büyümesinde etkin rol oynayan yöneticiler, üst düzey eğitim ve tecrübe sahibi olduklarından, maaş düzeyleri oldukça yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

Pazarlama, işletme ve özellikle finans alanlarında yönetici pozisyonunda çalışanlar, maaş oranlarına bakıldığında diğer yöneticilere göre ön planda. Bunun nedeni de ilgili sektörlerin dünya ekonomisinde çok büyük değere sahip olmalarıdır.

Yöneticiler

Yönetici maaşları ne kadar? sorusunun genel bir cevabını vermek güç. Ancak 25.000 ila 150.000 TL arasında aylık gelirlerinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her ne kadar bu veriler net olmasa da çalışılan sektör, şirketin marka değeri, departmanın hacmi, eğitim durumu ve tecrübe düzeyi, maaşların değişkenlik göstermesine sebep oluyor.

Ayrıca yöneticiler, yaptıkları iş sebebi ile pek çok alanla ilgilenmek zorunda kaldıklarından iş yükleri oldukça fazladır. Genellikle belirli bir çalışma zamanları yoktur. Günün önemli bir bölümünü işlerine ayırarak geçirdiklerinden, mesai saatleri dışında dahi çalışmalarını sürdürmek durumunda kalabilirler.

Diş Hekimleri ve Doktorlar

Çok zor bir eğitimin sonrasında onun kadar zor bir sınav olan TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) hazırlanan doktorlar, uzman doktor olabilmek için bu adımları atmak zorundadır. Ayrıca tecrübesi ve sonrasında çalıştıkları kurumlar ile becerilerini artırırlar.

İnsan hayatı ile doğrudan ilişkili bir meslek olduğundan, maaş düzeyleri de diğer meslek gruplarına göre yüksek. Ancak her ne kadar maaş düzeyi yüksek olsa da doktorluk son derece zor ve stresli bir meslek.

Çünkü hem insan hayatıyla ilgilenilmek zorunda hem de yoğun mesailere katlanılması gerekmektedir.

Diş Hekimleri ve Doktorlar

Bir diğer önemli meslek grubu da diş hekimleri. Diş ağrısının herkes tarafından bilinen şiddeti göz önünde bulundurulduğunda, insanlar en iyi diş hekimlerini tercih ediyorlar.

Günümüzde sayıları giderek artan diş hekimleri, yine doktorlarda olduğu gibi çok zor bir eğitim hayatından geçerler. Sonrasında aldıkları eğitimler, katıldıkları seminerler ve tecrübeler sayesinde uzmanlıklarını artırırlar.

Ayrıca alandaki tecrübesi, diş kliniğinin konumu, bölgede tanınması ve yaptığı çalışmalar da diş hekimlerinin değerini artıran faktörlerdendir. Peki, doktor maaşları ve diş hekimi maaşları ne kadar?

2023 yılı itibari ile doktorların maaşları 23.000 TL’den başlamaktadır. Aynı şekilde kamu kurumlarında çalışan diş hekimlerinin maaşlarının alt seviyesi de 23.000 TL. Ancak bundan sonra tecrübe, çalışılan kurum vb. faktörlere bağlı olarak maaş seviyeleri değişiklik göstermektedir.

Çeşitli hastanelerde çalışan doktorlar aynı zamanda özel polikliniklere de sahip olabileceklerinden, maaş seviyeleri aylık 100.000 TL’ye kadar çıkabilir. Diş hekimleri de kamu kurumları dışında olup, kendi kliniklerini açtıklarında, 100.000 TL seviyelerine kadar kazançlarını artırabilirler.

Pilot

Çok popüler mesleklerden bir tanesi olan pilotluk, uzun bir eğitim hayatını kapsamaktadır. Ayrıca çok büyük uçakları uçurup, yüzlerce kişinin canından sorumlu oldukları için maaş seviyeleri oldukça yüksek. Bu nedenledir ki dünyada en çok para kazandıran meslekler sıralamasında önemli bir konumda yer alıyor.

Pilot

Pilot maaşlarının seviyelerini belirleyen faktörlerin başında çalışılan havayolu şirketi, tecrübe ve uçurulan uçak türü gelmektedir. Bu faktörlere dikkat edilerek, pilot maaşları belirlenmektedir.

Ancak ortalamaya bakılırsa pilot maaşları, Türkiye’de 30.000 ila 100.000 TL arasından değişiklik göstermektedir. Rakamlar ortalama olduğundan, daha yüksek ya da düşük seviyelerde olabilir.

Avukat

Eğitiminin zor olduğu mesleklerden bir tanesi olan avukatlık, son derece meşakkatli bir eğitim hayatını içermektedir. Aynı zamanda staj yapma zorunluluğu olan bir meslek olduğundan, tecrübe son derece önemlidir.

Çünkü müvekkili savunmak için yeterli tecrübeye sahip olmak, ilgili hukuku iyi bilmek ve nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu en iyi şekilde kavramak gerekmektedir.

Avukat

En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan avukatlığın; tecrübe, müşteri düzeyi ve çalışılan kurum ya da bireysel çalışma faktörlerine göre maaş düzeyleri değişiklik göstermektedir.

Avukat maaşları 2023 yılı itibari ile 15.000 ila 70.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bir iş insanının avukatı olma ya da özel bir büroya sahip olma durumlarında, maaş düzeyleri çok daha yüksek seviyelere çıkabilir. Ancak ortalama bir kazançtan bahsedecek olursak, bu aralık en doğru hesaplama olacaktır.

Influencer

Popüler sosyal medya uygulamalarında içerik üreterek para kazanan kişiler, Influencer olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde video çekerek para kazanmayı başarmak son derece kolay görünmesine karşın, kazançları dudak uçuklatacak seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle en çok para alan meslekler arasında Influencerlar ilk sıralarda yer almaktadır.

Influencer

Influencer olarak para kazanmak için güncel konuları takip etmek, insanların eğlenmesini sağlamak ve dikkat çekmek gerekiyor. Bunun için size ilginç gelen ve basit gibi görünen bir video ile bir Influencer, on binlerce lira para kazanabilir.

Peki, Influencer ne kadar kazanıyor?

Ortalama bir miktar belirlenmese genel hatları ile 20.000 TL ile 5.000.000 TL’ye kadar kazanç elde edebilirler. Bu tamamen popülerlikle alakalı bir durumdur. İçerisinde sosyal medya mecralarının reklam bedelleri ve kişi ya da kurumların tanıtım için ödedikleri ücretler de yer almaktadır.

Aynı zamanda popüler Influencer’lar reklam filmlerinde de oynayarak, çok daha yüksek gelirler elde edebilirler.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan, giderek daha fazla değer kazanan mesleklerden bir tanesidir. Öyle ki e-ticaretin gelişmesi ile dijital pazarlama uzmanlarına olan talep her geçen gün artıyor. Peki, dijital pazarlama uzmanları ne iş yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı

Web tasarım, SEO, reklam ve marka danışmanlığı hizmetleri sundukları gibi dijitale yönelik pazarlama adımlarının tamamında yer alırlar. Bu nedenle bir markanın hedef kitlesine ulaşmak, daha fazla müşteri kazanmak ve arama motorlarında ön plana çıkmak için dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyacı vardır.

Dijital pazarlama uzmanı maaşı çalışılan işletme, şehir, görev tanımı vb. faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalamaya bakıldığında, 20.000 ila 50.000 TL arasında bir maaş seviyesinin olduğu söylenebilir. Bunun yanında kendi dijital pazarlama ajansı olan kişiler, bu seviyelerin çok daha yükseğine ulaşabilir.

YouTuber

En büyük video paylaşım platformu olan YouTube’da içerik üreten, ürettiği içeriklerle ünlü olan ve yüz binlere hitap eden kişilere YouTuber adı verilmektedir. Günceli takip etmek, ilgi çekici içerikler üretmek ve etkili video montaj yapmak bu mesleğin en önemli özelliğidir. Bu nedenle en çok para kazandıran meslekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

YouTuber ne kadar kazanır? sorusu sıklıkla sorulduğundan, bir aralıktan bahsetmek gerekiyor. Ancak net rakam vermek mümkün değil. Çünkü tamamen popülerlik, video üretme sıklığı, video kalitesi ve tanıtımlar, kazanılan miktarı belirleyecektir.

Genel anlamda baktığımızda ise YouTuber’ların aylık kazancı 30.000 ila 1.000.000 TL arasından değişiklik göstermektedir. Bu rakamlardan daha fazlasına ulaşmanız da mümkündür. Ancak kendinize ait bir şirketinizin olması ve kazancınızı vergilendirmeniz zorunludur.

Youtuber

Gelişen teknoloji, yukarıda da görüldüğü üzere klasik meslekler üzerinde rağbeti azaltmaya başladı. Mühendis, öğretmen, hemşire vb. meslekler de yüksek kazançlar elde edilmesini sağlasa da içerisinde bulunduğumuz yüzyıl, teknoloji ile iç içe olan mesleklerin daha fazla kazandırdığını gösteriyor.

Aldığınız eğitim, gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve elde ettiğiniz tecrübe, kazancınızın çok yüksek seviyelere çıkmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak hangi meslek grubunda olursanız olsun teknolojinin getirdiği olanaklara entegre olmanız, teknolojik gelişmeleri mesleğinize yansıtmanız, başarınızın derecesini artıracaktır.

Sizin için hazırladığımız “En Çok Para Kazandıran Meslekler” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de görüş ve yorumlarınızı paylaşarak, içeriğimize katkı sağlayabilirsiniz. Sizce en çok para kazanan meslekler arasına hangileri dahil edilebilir?

Kolay Para Kazandıran Meslekler Hangileridir

YouTuberlar, Influencerlar ve dijital anlamda eğitim almadan gerçekleştirilebilecek meslekler, son dönemin gözdesi. Ancak kolay kazanç olarak görülmemeli. Yalnızca doğru bir konu bulmak, güncel olmak ve etkileyici içerikler üretmek, işinizi daha kolay hale getirebilir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler, bu ve sonraki yüzyılları doğrudan etkileyecek. Bu nedenle teknoloji ile iç içe olan meslekler, geleceğin meslekleri arasındadır. Yazılım Mühendisliği, E-Ticaret Danışmanlığı, Sağlık Hizmetleri, İnşaat Mühendisliği, Yiyecek & İçecek Hizmetleri ve Bio teknoloji Uzmanlığı bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Yorum yapın