Hasta Bakım Maaşı Nasıl Alınır | Başvuru Detayları

Martım

Hasta Bakım Maaşı Nasıl Alınır

Hasta bakım maaşı evde bakım maaşı olarak bilinmektedir. Bu maaş, yalnızca yardıma muhtaç olan ve bir engel durumu söz konusu olan kişiler için verilmektedir. Devletin sağlamış olduğu yardımlar arasında evde bulunan bakıma muhtaç ve engelli bireyler için yapılan ödemeler de bulunuyor.

Pek çok kişi tarafından hasta bakım yardımı olarak bilinen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç olan ailelere verilmekte olan evde bakım maaşı 2023 yılında da devam etmektedir. Hasta bakım maaşı 2023 yılı itibari ile 6500 TL olarak devam etmektedir. Ancak yeni yıl ile beraber bu miktara zam geleceği ön görülmektedir.

Kimler Hasta Bakım Maaşı Alabilir?

Hasta bakım maaşı alabilecek kişiler evinde kendi geçimini kendisi yapamayacak durumda olan engel sahibi kişiler bulunan aileler olarak açıklanabilir. Evinizde yaşlı, hasta ya da engelli bir birey ile yaşıyorsanız ve geliriniz devlet tarafından belirlenmiş olan rakamın altında kalıyorsa kişi devletten yardım alabilmektedir. Aşağıda bu maaşı alabilecek kişiler için şartları derledik.

 • Maaş alınmak amacı ile başvuru yapılacak bireyin engel durumunun bulunması gerekmektedir.
 • Bu engel durumunun devlet hastanelerinden alınacak olan raporla teyitli olması gerekir.
 • Raporun ağır engel durumunun %50’nin üzerinde olması gerekmektedir.
 • Ailenin gelir düzeyinin ailede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 3600 TL ve altında olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan kişiler, devlete başvurarak hastası için bakım maaşı talep edebilmektedir.

Hasta Bakım Maaşı için Nereye Başvurulmalıdır?

Hasta bakım yardımı için başvuru eskiden kısmen daha zor yapılıyorken, E devlet sisteminin gelişmesi ve devlet dairelerinin eskiye göre randevu sistemi ile çok daha hızlı çalışması ile beraber çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

 • Doğrudan E devlet üzerinden başvuru, en çok tercih edilen başvurulardan birisi olmakla beraber mobil ya da bilgisayar üzerinden uygulama açılarak ‘Evde Bakım’ yazılması yeterlidir. Buradaki belgelerin doldurulması sonucu başvuru, bakanlıkta görevli birim tarafından incelenmekte, uygun bulunup bulunmadığınız belirlenmektedir.
 • SGK aracılığı ile de halen başvurular alınmakta, ancak bu yöntem çok fazla uzun sürdüğü için tercih edilmemektedir. En yakın SGK merkezlerine giderek ilgili belgeleri doldurabilir ve hasta bakım maaşı için süreci beklemeye başlayabilirsiniz.

Hasta Bakım Yardımı Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?

Hasta bakım yardımı başvuru onayı ortalama olarak 2 ayı bulabilmektedir. Başvurunun onaylanmasının ardından bakanlık sizinle doğrudan iletişime geçerek, başvurunun onaylandığını SMS ve E devlet yolu ile bildirmektedir. Bunun dışında gerekli şartların sağlanamıyor olması durumunda başvuru ret olabilmektedir.

Ret olma sonrası şartların yeniden kötüleşmesi, eksik evrakların tamamlanmasının ardından bir sonraki ay yeniden başvuru yapılabilir.

2 aylık bir süre zarfı içerisinde evde bakım ile ilgili başvurular değerlendirilerek kişiye geri bildirim verilmektedir.

Hasta Bakım Yardımı Kaç Yaşa Kadar Alınır?

Hasta bakım yardımı yaş sınırı olan bir yardım çeşidi değildir. Ev içerisinde yardıma muhtaç ve bu muhtaçlık düzeyi ve engel durumu devlet aracılığı ile kanıtlanmış olan bütün bireyler için devlet yardımı amacı ile başvuru yapılabilmektedir.

18 yaşından küçük çocuklarınız için de evde 80 yaşının üzerinde artık hasta konumda olan büyüğünüz için de hasta bakım yardımı için gerekli şartların sağlanması durumunda başvuru yapılabilir.

Hasta Bakım Yardımı Hangi Hastalıklar İçindir?

Hasta bakım yardımı hastalıkları arasında aşağıdaki hastalıklar yer almaktadır

 • Epilepsi
 • Kanser
 • Felç
 • Demans
 • %50’in üzerinde kabul edilebilecek herhangi bir engel

Bunun dışında kişinin ayrı ayrı engelleri bulunup engel durumunun devlet hastanesi tarafından ayrı ayrı hesaplanıp %50’in üzerinde iş göremez olduğu anlaşılırsa da kişiler için hasta bakım yardımı için başvuru yapılabilmektedir.

Hasta Bakım Yardımı Ne Kadar Süre ile Alınır?

Hasta bakım yardımı süresi onay durumundan sonra uzun yıllar devam edebilir. Bir defaya mahsus olarak yapmış olduğunuz başvurunun, bakanlık tarafından incelenmesi ve kişinin yardım parası almaya elverişli olması durumunda bu yardım kişinin hayatının sonuna kadar engelin ve aile gelirinin düşük olması durumunda devam eder.

Kişinin yaş durumu ve ne kadar ömrü kaldığı ile ilgili değildir. Hasta bakım maaşları bu sebepten ötürü, şartların aynı kalması durumunda kişinin yaşamının sonuna kadar devam edebilir.

Yorum yapın