Devamsızlık Dilekçesi Örneği | Tüm Okullar İçin

Martım

Updated on:

Devamsızlık Dilekçesi Örneği

Okullara devamsızlık dilekçesi vermek öğrenci velilerinin talepleri doğrultusunda gerçekleşir. Devamsızlık dilekçesi talebiniz doğrultusunda konumuza geldiniz. Sizlere word ve pdf formatlarında 2 adet dilekçe şablonu sunuyoruz. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak örnekleri bulabilirsiniz

Devamsızlık Dilekçesi Nasıl Yazılır

Devamsızlık dilekçesinde, okula devam etmeme sebebinizi açıklarken çok net olmalısınız.

Dilekçe başka bir eğitim dönemi için yazılmışsa ilgili dönem belirtilmelidir. Ancak belirli bir ders veya ders devamsızlık sisteminin uygulandığı bir okul ise ilgili ders belirtilmelidir.

Dilekçe, ilgili eğitim kurumu müdürlüğüne hitaben yazılmalı ve öğrencinin adı, sınıfı ve öğrenci numarasını içermelidir. Bir çocuk kendi adına okula dilekçe verirse, o öğrencinin adı ve ıslak imzası ile sunulmalıdır; ebeveynin ibraz etmesi gerekiyorsa, o ebeveynin adı ve ıslak imzası ile de oluşturulmalıdır.

Nadir olmakla birlikte, bazı okul yöneticileri devamsızlık dilekçesini onaylamak için velileri arayabilir ve ıslak imzalı kağıdın veli tarafından şahsen teslim edilmesinde ısrar eder. Aşağıdaki örnek tamamen işinize yarayacak bir dilekçenin içinde bulunması gerekenlerdir.

Devamsızlık Dilekçesi Örneği – Word ve PDF

Devamsızlık dilekçelerini Word ve PDF formatlarında inceleyebilirsiniz. Dilerseniz alt kısımda bulunan satırları bir Word dosyasına kopyalayarak da işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz dilekçeyi okul müdürlüğünde yetkili kişiye teslim etmeniz gerekmektedir.

Devamsızlık Dilekçesi

Devamsızlık Dilekçesi Word

Devamsızlık Dilekçesi PDF


Okullarda her öğrencinin belirli bir devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Öğrenci bu devamsızlık hakkının ister hepsini, ister bir miktarını kullanabilir. Fakat devamsızlık yapmamaya dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü ne kadar çok devamsızlık yaparsanız o kadar çok ders kaçırırsınız.

Kaçırdığınız derslerin telafisini yapmanız oldukça zor olacaktır. Evde telafi etmeye çalıştığınız dersler, ne yaparsanız yapın okulda dinlemekle aynı olmayacaktır. Başarılı bir öğrenci olmak istiyorsanız düzenli çalışmaya gayret etmeniz gerekmektedir.

Düzenli ve disiplinli çalışmayla birlikte okul derslerini öğretmenlerinizden çok dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz ve not almalısınız.

Öğretmenlerinizin verdikleri ödevleri eksiksiz yapmalısınız. Bu şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz. Hem ödevleri yapmada devamlılık göstermeniz hem de okula devamlı gitmeniz ve ders kaçırmamanız neticesinde yüksek notlar alabilirsiniz. Yani devamsızlık hakkınız olsa dahi elinizden geldiğince devamlı olmaya gayret etmelisiniz.

Fazla devamsızlık yapmanız halinde de mutlaka bir devamsızlık dilekçesi yazarak okul idaresine müracaatta bulunmalısınız.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

İlk, orta ve lise öğrenimine devam eden çocukların veya velilerinin talep ettiği dilekçelerden biri de devamsızlık sildirme dilekçesidir. Öğrencinin bir sağlık sorunu, ölüm veya başka bir nedenle derse devam etmesine engel olan devamsızlığının silinmesi için okul yönetimine devamsızlık dilekçesi sunması gerekir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz örnekleri ve bilgileri kullanarak bu konuda hata yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Öğrenciler bir yılda ilkokul, ortaokul ve lisede toplam 30 gün, 10 gün raporsuz ve 20 gün raporlu ile geçirmektedir. Haklı sebeplerle devamsızlık silme dilekçesi göndererek devamsızlığı özürlü durumuna getirebilir veya resmi olarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Özürsüz Devamsızlık Dilekçesi

Çeşitli nedenlerle okula gidemeyen ve bu soruna çözüm olarak okuldan kaçma kısıtlamasını aşan birçok öğrenci, devamsızlığın giderilmesi için dilekçe verilmesi konusu hakkında sorular soruyor.

Veli bilincinin önceki yıllara göre daha iyi olması nedeniyle 2007 yılında hayata geçirilen Veli E-Okul Bilgi Sistemi, öğrenci devamsızlıklarının ve sınıf bilgilerinin takibine imkan vermektedir. Eğitim-öğretim yılının sonuna kadar bu takip süresi geçerlidir.

Öngörülemeyen zorluklar ve koşullardan kaynaklanan öğrenci devamsızlıkları için de veli izni gereklidir.

Devamsızlık sorunu yaşayan öğrenciler, gerekçeli ve gerekçesiz devamsızlık sorunuyla mücadele etmektedirler. Muafiyet dilekçesi, öğrencilerin devamsızlık sınırına ulaştıklarında veya bitmek üzere olduklarında sıklıkla endişe ettikleri süreçteki bir adımdır.

Okul genellikle bu prosedürü ebeveyn onayı ile uzatır. Dilekçe, gerekçeniz belirlenirken hastalık ve ölüm nedeni ile birlikte değerlendirilebilecek veli onayı ile birlikte incelenir.

Öğrencilere Tanınan Devamsızlık Hakları

Eğer devamsızlık haklarınızın tamamını kullanırsanız ve hatta fazla miktarda devamsızlık yaparsanız okul idaresi, koyduğu kurallar neticesinde size bazı cezalar verebilir. Devamsızlık miktarını geçirdiyseniz bir devamsızlık dilekçesi yazarak idareye müracaat edebilirsiniz. Bu dilekçeyi kabul etmek veya etmemek idarenin inisiyatifindedir.

Devamsızlık dilekçesi yazabilmek için öğrencilerin bu dilekçeyi nasıl yazacaklarını öğrenmeleri ve anlaşılır bir yazıyla bu dilekçeyi yazmaları gerekmektedir. Bu dilekçeyi yazarken diğer dilekçeler gibi hangi kuruma müracaat ediyorsanız o kurumun ismini yazmalısınız. Kurumun ismi okul ismi olmalıdır. En üst sağ köşeye tarih yazılmalıdır.

Dilekçeye başlarken öncelikle hangi sınıfta bulunduğunuzu ve adınızı, soyadınızı belirtmelisiniz. Daha sonra hangi tarihlerde devamsızlık yaptığınızı ve ardından da devamsızlık yapma sebeplerinizi belirtmelisiniz.

Dilekçeyi resmi bir dille yazmalı ve resmi bir şekilde bitirmelisiniz. En alt satıra ad, soyadı ve okul numaranızı yazmayı ihmal etmeyin.

Devamsızlık dilekçesi yazabilmeniz için mutlaka devamsızlık yapmanızın bir mazereti bulunmalıdır. Geçerli mazeretleriniz bulunmadığı takdirde dilekçeyi yazmanızın bir manası kalmayacaktır.

Yüksek Öğretim Kurumlarında Devamsızlık Hakları

Lise ve ortaokullarda devamsızlık ile ilgili kurallar hemen hemen aynı olmakla birlikte üniversitelerde daha farklı yönetmelikler olmaktadır. Genellikle her üniversite kendi bünyesi içinde yönetmenlik belirler fakat tüm yüksek öğretim kurumları için ortak belirlenmiş kurallarda bulunmaktadır.

Ortaokul ve liselerde devamsızlık ile ilgili yönetmelikler idare tarafından koyulmaktadır. Fakat üniversitelerde devamsızlık hakları dersten derse de değişebilmektedir.

Çünkü üniversitelerde bazı kurallar dersin öğretim görevlisinin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu nedenle bazı derslere devam etmek zorunda olup, bazı derslere devam etmek zorunda olmayabilirsiniz.

Ama ister devam etmek zorunda olun, ister devam etmek zorunda olmayın, yine de yıl sonunda seçtiğiniz derslerin sınavlarına girmek ve bu derslerden geçmek zorundasınız. Aksi takdirde ortalamanız düşecek ve kaldığınız dersleri tekrar almak zorunda kalacaksınız.

Üniversitelerde Devam Zorunluluğu

Bazı derslerin öğretim üyeleri devamsızlık yapmanızı sorun etmeyebilirler fakat bunun neticesinde sınavları çok zor yapabilirler veya sınavda derste anlattıkları bilgileri sorabilirler. Böyle durumlarda mecburen derslere devam etmek zorunda kalırsınız.

Bazı derslere ise devam etme zorunluluğu olması nedeniyle hiç aksatmadan katılmak zorunda olabilirsiniz.

Bu derslere ait devamsızlık haklarınız oldukça az da olabilir. Böyle durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu derslere ait devamsızlık haklarınızı doldurduysanız ve herhangi bir zaruret durumunda devamsızlık yapmak mecburiyetinde kalırsanız bir devamsızlık dilekçesi yazabilirsiniz.

Dilekçeyle bölüm sekreterliğine veya öğretim görevlisine başvurmanız gerekir. Geçerli mazeretlerinizi bildirmeniz halinde dilekçeniz kabul edilecektir.

Dilekçeniz geçerli mazeretleriniz bulunduğu halde kabul edilmediği takdirde tekrardan bir devamsızlık dilekçesi yazarak bölüm sekreterliğine müracaatta bulunabilirsiniz.

Fakat muhtemelen yine aynı şekilde dönüş yapılacaktır. O nedenle bu konuya farklı bir dilekçeyle itiraz etmeniz durumunda olumlu bir sonuç alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

“Devamsızlık Dilekçesi Örneği | Tüm Okullar İçin” üzerine bir yorum

  1. Emeğinize bilginize sağlık sanalkatip hocam. Üniversitede başkasının yerine yanlışlıkla imza atsak ama o kişi o gün gelmemiş olsa fakat biz gelmiş olsak, hoca sınıfta olduğumuz halde bizi gelmemiş saysa bunu nereye şikayet ederek düzelttirebiliriz?

    Cevapla

Yorum yapın