Veli İzin Belgesi Nedir – Veli İzin Dilekçesi

Martım

Updated on:

Veli İzin Belgesi

Okullar sağlık ve güvenlik açısından zaman zaman yapılan etkinlik ve eylemlerde öğrencilerin ailelerinden onay almalarını isteyebilirler. Bu gibi durumlarda öğrenciler ailelerinin onayları olmadan okulda yaşanılan etkinlik yada faaliyetlere katılamayabilirler. Aile yaşanan bu gibi durumlarda kendi evladı için okula onay verdiğini açıklayan bir belge düzenlemek zorundadır. Bu belgenin adı veli izin belgesi diye geçmektedir.

Veli İzin Belgesi Nedir

Veli izin belgesi, öğrenci devamsızlık yaptığında veya öğrencinin okul tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilmesi için ailesinin onayı olduğunu kanıtlayan belgedir. Bu nedenle iki çeşit veliler için izin belgesi bulunmaktadır.

Veli İzin Belgesi Hangi Durumlarda Alınır

Okul aileden izin belgesini iki farklı durumda talep edebilir.

Öğrenciler doktor raporu olmadan sebepsiz devamsızlık yaptıklarında, bu okula devamsızlığı öğrencinin ailesinin bilgisi dahilinde olduğunu gösteren ve öğrencinin mazeretli devamsızlık hakkından raporlu günlerin düşürülmesini sağlayan belgedir.

Diğer bir durum ise öğrencinin okul tarafından düzenlenen etkinliklere katılmasına, velisinin onay verdiğini kanıtlayan belgedir. Velisi, belgeyi imzalamazsa öğrenci etkinliklerden muaf tutulur.

Veli izin belgeleri çocuğunuzun bağlı olduğu okullardan da verilmektedir. Bu belgeyi bağlı olduğunuz okula danışarak talep edebilirsiniz. Her okulda böyle bir hizmet olmayabilir. Kendileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Veli İzin Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Bu belge resmi bir evrak olduğu için uygun bir üslup ile yazılmalıdır. Dilekçe formatında yazılması gerekir. Her okulun kendi web sitesinde veli izin belgesi bulunur. Normal bir dilekçe formatında yazıldığı için içerik kısmında gereğini arz ederim cümlesi ile konu bitirilmelidir.

Dilekçe yazma konusunda bilginiz yoksa dilekçe nedir nasıl yazılır başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Bu belgeyi yazarken dilekçenin konusu, öğrencinin bilgileri, tarih, veli isim ve imzası, velinin iletişim bilgileri ve adresi gibi konu başlıkları bulunmalıdır.

Veli izin Belgesi Dilekçesi örneğinde olması gereken konu başlıkları aşağıda listelenmiştir.

  • Dilekçe Konusu
  • Öğrenci Bilgileri
  • Tarih
  • Veli Bilgileri
  • Ek Dosyalar

Dilekçenin konusu : Öğrenci için yapılacak eylem ne ise o konu hakkında taleplerimiz yazılmalıdır.

Öğrenci Bilgileri : Dilekçede bahsi geçen öğrencinin isim-soyisim bilgileri sınıfı ve öğrenci numarası şeklinde bilgiler de yer almalıdır.

Tarih : Veli İzin belgesinin hangi tarihte yazıldığını belirtmek için dilekçeye eklenir.

Veli Bilgileri : Dilekçe yazan velinin iletişim bilgileri isim isim-soy isim bilgileri ve imzası verilecek olan belgede yer almalıdır. İmza ve isim bilgileri olmadan verilen belgeler okul tarafından kabul edilmez.

Ek Dosyalar : Eğer verilen dilekçe ile ek belgeler de verilmesi gerekiyorsa sayfanın sol alt kısmına bu belgelerin isimlerini belirtmemiz de gerekmektedir.

Yukarıdaki istenen belgeler hazırlanmış olan dilekçe de net ve akıcı şekilde yazıldıktan sonra okul müdürlüğüne verilmelidir. Bu belge el yazısı ile yazıldığı gibi bilgisayar ortamında word dosyasına da yazılabilmektedir. Her okulun bu tarz talepler için hazırlamış olduğu standart dilekçe formatları bulunmaktadır. Bu konuda okulunuz ile iletişime geçebilir onlardan yardım ve bu dilekçe şablonlarını isteyebilirsiniz.

Veli İzin Belgesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Veli İzin Dilekçesi Örneği

Veli izin belgesi örneğini aşağıdaki linke tıklayarak da inceleyebilirsiniz.

Veli İzin Belgesi Örneği Word Formatında

Yukardaki örneklere bakarak kendiniz yazabileceğiniz gibi çoğu okulun kendi internet sitesinde bulabilirsiniz veya kendi okulunuzun sitesinde bulamadıysanız çeşitli internet sitelerinde Word formatında çok rahat bir şekilde aratarak bulabilirsiniz.

Veli İzin Belgesi Word

Tabi bulduğunuz veli izin belgesini incelerken sitenin güvenlik uyarısı verme olasılığını da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Özellikle dosyanın, gerçek bir veli izin belgesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve emin olduktan sonra Word formatındadır.

Öncelikle veli izin belgesi dosyasının ismini kendinize göre düzenleyin ki göndereceğiniz öğrenci işlerinde dosyanız araya karışmasın ve kaybolmasın. Örnek verecek olursak “öğrencinin adı ve soyadı veli izin belgesi” şeklinde yazabilirsiniz. Dosyanın üzerine tekrar çift tıklayarak açtıktan sonra istenen bilgilerin eksiksiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve doldururken bilgilerinizin doğruluğundan emin olarak doldurmalısınız.

Bu şekilde veli izin belgenizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi internetten hazır olarak Word formatında bulup doldurmayı öğrenmiş oldunuz. Bu şekilde okul için gereken belgeyi bulabilirsiniz ve kendinize göre doldurabilirsiniz.

Etwinning Veli izin belgesi

Öğrenci velileri eTwinning için izin belgesi hazırlayabilirler. Etwinning öğrencilerin avrupadaki çalışmaları için oluşturulmuş olan bir topluluktur. Veliler çocuklarını bu kurum aracılığı ile yurtdışında bir okul etkinliğine gönderebilirler.

Ancak ETwinning sizden bir izin belgesi talep eder. ETwinning veli izin belgesi adı altında bu belgeyi hazırlayıp ilgili kuruma göndermeniz gerekmektedir. Alt kısımda örnek bir eTwinning izin belgesi görebilirsiniz.

ETwinning hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. https://www.etwinning.net/tr/

Veli İzin Belgesi Örnekleri

Aşağıda 2 adet veli izin belgesi örneği sizler için hazırlanmıştır. Belgenin okulun istediği formata uygun olup olmadığını okul idaresine başvurarak öğrenebilirsiniz. Resimlerin üstüne tıkladığınızda word dosya formatında bulabilirsiniz.

Yorum yapın