Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar – Nasıl Başvurulur

Martım

Updated on:

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar

Evde bakım maaşı yardıma muhtaç olan kişilerin bakımı için devlet tarafından ailelerine ödenmekte olan ücrettir. Bu ücret, kendi geçimlerini kendisi sağlayamayacak ve çalışma durumundan uygun olmamaları ve bir engellerinin bulunması halinde alabilecekleri ücreti ifade etmektedir.

Evde bakım parası, aile içerisinde engelli birey olması durumunda, yakın akrabaların E devlet aracılığı ile başvuru yapması durumunda alınabilmektedir. Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaptıktan sonra, aile gelirinizin asgari ücretin %75’ten az olduğunun tespit edilmesi durumunda evde bakım maaşı alabilirsiniz. Maaşların ayın 15’inden bir sonraki takip eden ayın 30’una kadar yapılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı alabilecekler evde bakılan engelli bireyin aynı hane içerisinde yaşayan yakın akrabalarını kapsamaktadır. Evde bakım parası, aslında engelli bireyin yakınlarına ödenen ve bu kişinin hayatını idame ettirmesi için gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için ödenen parayı ifade etmektedir.

Ne yazık ki ülkemizde oldukça suistimal edilen bir durum olduğu için devlet tarafından düzenli olarak kontrolü yapılmakta, hem engelli bireyin hem de ailesinin durumları düzenli olarak kontrol edilerek, hiç kimsenin mağdur edilmemiş olması hususunda kesinlik sağlanmaktadır.

Yaşlılar için Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılar için evde bakım parası başvurusu için birkaç yol izlenebilmektedir. Bu yollardan ilki belediyeler aracılığı ile başvuru yapılmasıdır.

  • Kişi kendisine en yakın belediyeye giderek burada kendisine verilecek olan formu doldurabilir.
  • Belediyenin en yakın Evde Sağlık Birimi burada hem mağdur kişiye hem de yakın çevresine yardımcı olacak, ilgili evrakların doldurulmasının ve devlet tarafından kısa sürede incelenmesinin ardından kişiye maaş bağlanabilecektir.

Bunun dışında doğrudan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na E devlet sistemi üzerinden de kolayca başvuru yapılabilmektedir.

  • Turkiye.gov adresi üzerinden erişim sağlayabileceğiniz E devlet sistemini açınız.
  • Arama bölümünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kısmında yer alan ‘Engelli Evde Bakım Aylığı Başvuru’ seçeneğine tıklayınız.
  • Burada gerekli bilgilendirmeler bulunmakla beraber, ayrıca bir form doldurmanız da istenmektedir. Mağdur durumda olan kişi ve yakınları tarafından doldurulacak olan form ortalama 10 günlük bir zaman zarfı içerisinde onaylanmakta ve daha sonra bir sonraki ayın 15’i ve daha sonra ay sonuna denk gelecek şekilde bakım maaşı alınabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alabilecek Yakınlar Kimlerdir?

Evde bakım için maaş alabilecek kişi engellinin yakın çevresini kapsamaktadır. Engellinin engelinin devlet tam teşekküllü hastaneden alınmış olan raporunun %40 ve üzeri olması halinde eve giren maaşın toplamının asgari ücretin %75’inden az olduğunun tespiti halinde kişinin eşi, anne ve babası üvey çocukları ve yeğenleri evde bakım maaşından faydalanabilmektedir.

Bunun dışında kişi vesayet altında ise vasisi de kişi için evde bakım maaşı almaya hak kazanabilmektedir. Ancak belirli durumlar altında bu maaşta kesinti olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Evde Bakım Maaşı Kesilmektedir?

Evde bakım maaşı kesildiği durumlar arasında kişinin engelinin kalkması başı çekmektedir. Asgari düzey olarak belirlenen %40 engelin ortadan kalkması durumunda, durumla ilgili herhangi bir suistimal tespit edildiğinde, kişinin evde bakım maaşı alıp bir başka ülkeden de aynı zamanda maaşının tespit edildiği durumlarda devlet tarafından verilen evde bakım maaşında kesintiye gidilmektedir.

Psikolog Maaşları 2023

Evde Bakım Parasını Nasıl Öğrenirim?

Evde bakım parasını öğrenme işlemi için Ziraat Bankası’nı arayabilirsiniz. Mağdur kişi için yapılan başvurular olumlu şekilde sonuçlandıktan sonra kişi doğrudan Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetlerini arayarak adına yatmış herhangi bir para olup olmadığını öğrenebilmektedir.

Bunun dışında SMS yolu ile banka hesabınızda bakiye yatıp yatmadığını BAKIYE yazarak Ziraat Bankası’nın resmi SMS kanalı olan 4747’ye mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı miktarı 2021 yılı Aralık ayı itibari ile 1706 TL olarak belirlenmiştir. Ancak 2022 yılında asgari ücretin artış göstermesi ile beraber, evde bakım parası artış görüleceği bilinmektedir. E devlet üzerinden yapılan başvuruların belediyelere kıyasla çok daha hızlı sonuçlandığı bilinmektedir. Bunun dışında evde baktığınız engelli birey de dahil olmak üzere evde yaşayan kişi sayısı artıkça maaş bu oranda yükseltmektedir. 2022 yılında gelecek olan zammın 1-2 ay içerisinde kesinleşmesi beklenmektedir.

Yorum yapın