Tarımda Devlet Desteği Nasıl Alınır

Martım

Updated on:

SGK
Tarımda Devlet Desteği Nasıl Alınır

Tarımda devlet desteği alan alabilen çiftçiler, üretim yapmak, toprağı işleyip hayvandan et ve süt üretmek için teşvik edilmiş olurlar. Herhangi bir destekleme almadan sırf kendi imkanları ile çiftçilik yapmak gerçekten günümüz şartlarında bir hayli zor. Tarımda devlet desteği alabilmek için çiftçilerin neler yapması gerektiği, hangi şartlarla devlet desteğinin alınabileceğini görelim.

Tarımda Devlet Desteği Almanın Şartları Nelerdir

Tarımla üretilen gıda ürünlerinin fiyatlarının piyasa koşullarına göre dengesiz yükseliş ve düşüşlerinin önüne geçmek, halkın tükettiği ana besinlerin fiyatlarında aşırı yükselmelerin yaşanmaması için bu üretimi gerçekleştiren çiftçilerin de zarar etmeden kazanç sağlayabilmeleri adına tarımda devlet desteği verilmektedir.

Çiftçilerin belli bir maliyetle tarımsal faaliyette bulunduğu düşünüldüğünde devlet desteğinin bu maliyetleri azaltması bir avantajlı durum oluşturur. Peki tarımda devlet desteği almanın şartları nelerdir kısaca değinelim.

  • Devlet desteği alabilmek için çiftçi kayıt sisteminde bulunulması gerekir.
  • Tarımda devlet desteğine hak kazanmak için her desteğin kendine göre olan gerekliliklerine sahip olunmalıdır.
  • Örneğin sertifikalı tohumluk kullanım desteği alabilmek için o yıl ekim yapılan tohumun sertifikalı tohum olması gerekir.

Tarımda Devlet Desteği Nasıl Alınır

Ekmeğini topraktan çıkartan, sağdığı süt ile beslediği besi danası ile geçimini sağlayan çiftçilerin bu üretim fedakarlığında tarımda devlet desteği olmadan ayakta kalması oldukça güçtür. Üst başlıkta kısaca değindiğimiz tarımda devlet desteği almanın şartlarına uygun çiftçiler bu desteklerle bir nebze de olsa maliyetlerini düşürebilmektedirler.

Gübre ve mazot desteğinden toprak analizi desteğine birçok farklı konuda tarımda devlet desteği nasıl alınır sorusunun cevabını bekleyen destek türü vardır. Bu destekleri alabilmek için çiftçilik yaptığınızı kanıtlamanız, her yıl güncellenmesi gereken çiftçi kayıt sistemi başvurunuzu yapmanız ve tüm bu işlemleri il veya ilçe tarım müdürlüklerinin idare ve yönlendirmesiyle tamamlayıp evrakları teslim etmeniz gerekir.

Tarımda devlet desteği nedir konusuna açıklık getirmeye çalışarak yem bitkilerinin üretiminden, seracılık tarımına devlet tarafından gerekli şart ve yeterliliklere sahip çiftçilere verilen tarımsal destekler amacına uygun bir hizmet olduğunu anlattık. Ülkemizin her ilinin ürettiği tarımsal ürüne göre tarımda devlet desteği uygulaması yürütülmekte ve çiftçilerin üretim yapmasına katkıda bulunulmaktadır.

Yorum yapın