Emekli hakları nelerdir 2022

Martım

Updated on:

SGK
Emekli Hakları

Emekli hakları nelerdir Her birimiz oldukça zahmetli bir eğitim hayatını, kendimizi geliştirmek ve daha iyi bir iş bulabilmek için tamamlarız. Yıllarca süren eğitimler sonlandıktan sonra başlayan iş arayışı akabinde zorlu çalışma hayatı, uykusuz geceler derken hayallerimiz de “Emeklilik” olur.

Emeklilik hakkını elde edip, artık hayatın tadını çıkartmaya başlamışken haklarınızdan kesinlikle feragat etmeyin. Emeklilerin gerek devlet gerekse de belediyeler ya da kurumsal kuruluşlar tarafından desteklenen onlarca hakları bulunmaktadır. Ücretsiz ulaşımdan, fatura indirimlerine kadar çok sayıda avantajı bulunan kitle arasında bu faydaların neler olduğunu bilmeyen büyük bir çoğunluk var. Bu yüzden derleyip, kolay bir şekilde faydalanabileceğiniz Emekli haklarını listeledik.

Emekli hakları nelerdir

Emeklilerin hakları farklı farklı kategorilerde değişkenlik göstermekle birlikte oldukça fazla. Bu hakların bazıları emeklilikle birlikte otomatik bir şekilde tanımlarken, bazıları için kurum ve kuruluşlara başvuru yapıp emeklilik durumunuzu belgelemeniz beklenir. İşte sizler için en bilinmeyen ve popüler emeklilik avantajları.

  • Ev Vergisi Muafiyeti
  • Yeni İşletme Avantajları
  • İndirimli Fatura Avantajı
  • İndirimli & Ücretsiz ulaşım hakları
  • Haciz Muafiyet hakkı
  • Faizsiz kredi avantajı
  • Engelli emekli hakkı
  • Çalışan emekli hakları
  • Kıdem tazminatı Hakları

Ev vergisi muafiyeti

Ev vergisi muafiyete, emeklilere bağlı bulunmuş olduğu il ya da ilçedeki belediyeler tarafınca tanılar. Ev içinde ikametgâh etmek koşuluyla, sahibi bulunduğunuz ev 200 metrekareden daha küçükse ev vergisinden muaf tutuluyorsunuz. Bu istisna yalnızca tek ev için geçerli. Metrekare gözetmeksizin birden fazla üzerinize kayıtlı bir ev varsa vergi şartınız devam etmektedir.

Üstelik bu istisnadan bihaber bir şekilde, tek eviniz olmasına ve 200 Metrakare altında olmasına rağmen bilmediğiniz için vergi ödüyorsanız, bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurup emekliliğinizi belgeleyerek geriye dönük 5 yıllık yatırdığınız tutarı da geri alabilirsiniz.

Yeni işletme avantajları

Yeni işletme avantajları emekli olduktan sonra, yeni bir işletme kurarak çalışma hayatına devam etmek isteyen emeklilere yönelik devreye girer. Esnaf olmak isteyen ve bu kapsamda girişimde bulunan emeklilikler, teşvik de alabiliyor. Teşvik oranının bağlı bulunduğu sektöre göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama %5 oranındaki bir rakam olduğunu da belirtebiliriz.

Ayrıca kendisinden emekli olmasına rağmen, gelir elde edip çalıştığı için emeklilik maaşından yapılan %25 oranındaki kesintinin primini yaptırmasından da muaf tutulur.  Avantajlar kendisi dışında, istihdam ettiği personellere yönelik de devam eder. Çalışanlar için yatırmış olduğu SSK primleri, diğer işletmelerden %10 oranında daha düşük tutulacaktır.

İndirimli Fatura avantajı

İndirimli fatura avantajı, birçok emeklinin bilmediği fakat devlet tarafından onlara sağlanan bir yasal hak olma özelliğini taşıyor. Emekliler, ikamet ettiği evde bağlı bulunmak koşuluyla, Elektrik – Su ve Doğalgaz faturaları için indirim kazanmaktadırlar. İndirim oranları, kişinin emekli olduğu yer, emeklilik maaş tutarları gibi etkenlere göre değişkenlik göstermekle birlikte %40 ‘a kadar arttığından söz edebiliriz. Yani, toplam 2000 TL olan faturalarınız; 1200 TL’ye kadar düşebilir,

Bu avantajdan faydalanabilmek için; Sosyal güvenlik kurumu, Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü ve Kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına şahsen başvurunuz gerekli.

İndirimli & Ücretsiz ulaşım hakları

Ulaşım hakları emekliler tarafınca en sevilen avantajların başında yer alır. Belediyelerin öncülük ettiği bu akıma, global ulaşım firmaları da destek verince emeklilerin mutluluklarını perçinlediler. Birçok belediyenin emekli olmak şartını ön koşul olarak belirlediği, beraberinde bazı belediyelerin 60 bazılarında da 65 yaş şartı aradığı ve şartların sağlandığı durumlarda kişilerden şehir içi ulaşımlarda(belediyenin) olmak koşuluyla ücret alınmamaktadır. Bu şartlar bağlı bulunduğunuz belediyeye göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden belediye ile iletişime geçip detayları öğrenebilir ve şartları karşılamanız durumunda da başvurunuzu yaparak bu hizmetsen faydalanabilirsiniz.

Ayrıca şehirler arası ulaşımda da birçok otobüs firması emeklilere indirimli bilet politikası güdüyor. Sayısı her gün artan firmaların emekliler tarafında kullanılması durumunda almış oldukları biletlere değişken oranlar göstermekle birlikte ortalama %50 oranında avantajlar sunuyorlar.

Haciz Muafiyet hakkı

Haciz Muafiyet hakkı birçok emeklinin haberinin olmadığı bir detay. Ekonomik kriz yüzünden kurumlar tarafından başlatılan haciz girişimleri sonucundaki haklar, çalışan kitleninki kadar geniş bir alanla örtüşmüyor. Emeklilerin almış oldukları emeklilik maaşlarına SGK – Sosyal Sigortalar kurumu haciz koyabilir. Senet borcu, ödenemeyen kredi kartlar ya da kredilerin borcu ya da nafaka gibi ödenemeyen borçlar yüzünden kurumlar hiçbir suretle emekli maaşlarına icra getiremez, bankalar da emeklilik maaşlarını bloke edemezler. Bu kural Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 5510 sayılı kanunun 93. Maddesinde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Eğer haberiniz olmadan borçlarınız nedeniyle maaşınıza kısmi oranda icra koymuşlarsa, icra müdürlüğüne başvuru yaparak maaşınızdaki icrayı ortadan kaldırıp yine tam maaş almaya devam edebilirsiniz.

Faizsiz kredi avantajı

Faizsiz kredi avantajı, düzenlenen promosyonlar kapsamında devlet bankaları tarafınca verilir. Alacağınız en üst limitli kredi, maaşınızla değişkenlik gösterir. İhtiyacınız olması durumunda Ziraat Bankası, Halk Bankası ya da Vakıf Bankasına giderek müşteri hizmetleriyle görüşüp faizsiz çekeceğiniz limiti görüşebilirsiniz.

Emekli maaşına haciz konulamadığı ve geliri sabit olduğu için, kredi notu yüksek emeklilere özel bankalarda çok avantajlı kampanyalar düzenliyorlar. Limitleri de daha yüksek oluyor. Devlet bankalarından kredi çekmeden özel bankalarla da görüşme yapıp, değerlendirmeniz sonucunda karar vermeniz sizlerin avantajına olacaktır.

Engelli emekli hakkı 

Engelli emekli hakkı, işe girdikten sonra çeşitli nedenlerden ötürü engelli konuma gelen ya da engelli olarak işe başlayıp engelli kadrosundan istihdam edilen kişiler için geçerli. Engel durumunuz, devlet hastanesince belirlenen heyet tarafınca yapılan kontrollerde %60 ‘ın üzerinde çıkarsa, malulen emekli olma hakkı verilir. Malulen emeklilik hakkı elde edilmiş olunmasına rağmen çalışma isteği, kişinin talebiyle değişkenlik gösterir. Yani, emekli olabileceği gibi; çalışmaya devam edebilir ya da işletmenin kabul etmesi şartıyla emekli olup yine çalınabilir. Fakat işletme çalışması durumunda, engellerin rahat bir ortamda çalışması için gerekli imkân ve düzeneği sağlayıp; tedbirleri alması gerekmektedir.

Çalışan emekli hakları

Çalışan emekli hakları emeklilik hakkını elde edip, geçim sıkıntısı yaşadığı için farklı ya da aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başlayanlar için devreye girer. Emekli olduktan sonra kurumun kabul etmesi şartıyla aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başlayabileceğiniz gibi, farklı bir iş yerinde de işe başlayabilirsiniz. Haklarınız ve işleyiniz, normal çalışan bir personelle aynı şekilde devam edecektir. Burada en yanlış bilinen uygulama Kıdem tazminatı. İş veren firma, emekli olduğu gerekçesiyle kıdem tazminatı hakkı olmadığını iddia eder fakat bu durum doğru değil.

Kıdem tazminatı Hakları

Kıdem tazminat hakları, emeklilikten sonra çalışanlar içinde devam etmektedir. Haksız bir şekilde iş akdiniz sonlandırılışa, tazminat yanında kıdem tazminatının ödenmesi de zorunlu kılınmıştır. Ayrıca, emekli olan ve çalışmaya devam eden bir kişinin, sağlık sorunu ortaya çıkması ve bu sorun da uzun bir tedavi süreci gerektiriyorsa (Bu durumu Devlet hastanesindeki heyet raporuyla belgelemek şartıyla) iş yerinden kıdem tazminatını da alarak sözleşmesini fesih etme istisnası da kanunen tanımlanarak belgelendirilmiştir.

Tüm bu hakların dışında banka promosyonu gibi, tüm emeklilerin vakıf olduğu çeşitli haklar da var. Fakat, bizler en bilinmeyen ve haberi olunmayan avantajları detaylandırarak bilgilendirmeye çabaladık. Emeklilik hakları farklı kurumlar tarafından desteklenen avantajlarla her gün fazlalaşıyor. Tüm gelişmeleri güncelleyerek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorum yapın