Swift Kodu Nedir | Nasıl Öğrenilir

Martım

Updated on:

Swift Kodu Nedir | Nasıl Öğrenilir

Swift kodu, bankalar arasında yapılan transfer işlemlerinde sıklıkla kullanılan, ancak bir çoğumuzun yabancı olduğu swift kodu terimi hakkında bilgileri bulabileceğiniz konumuz. Swift kodu nedir ve nasıl öğrenilir, bankaların swift kodları nelerdir gibi soruları yazımızda bulabileceksiniz.

Swift, 1973 yılında, 15 farklı ülkenin katılması ile oluşturulan, Dünya Bankalar Arası Finansal İletişim Topluluğu olarak adlandırılan bir sistemdir. Bu sistem kurulduğunda toplam 239 banka katılmıştı. Günümüzde ise katılımcı sayısı son derece artmış ve ülkeler arası döviz transferi yapmak kolaylaşmıştır. Ülkeler arasında döviz transferi yapılmasını sağlayan Swift, bankaların vermiş olduğu özel kodlarla gerçekleştirilir ve işlemlerin güvenliği bankalar tarafından sağlanır.

Swift Sistemi Nedir

Swift sistemi , temelleri 1973 yılında atılan ve 1977 yılında resmi olarak çalışmaya başlayan bir ISO standardıdır. İlerleyen teknoloji, ülkeler arasında artan ithalat-ihracat gelişmeleri, üçüncü ülkelere para transferi yapılmasını gerekli kılmıştı. Ülkelerde, farklı bir ülkenin bankasına para göndermek için kullanılacak bir sistem yoktu. Swift sistemi temelinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için kuruldu ve son derece yararlı bir sistem haline geldi.

Ülkelerin para birimleri arasında yapılan işlemler, döviz işlemleri olarak adlandırılır. Her banka günümüzde döviz işlemlerinin gerçekleştirilmesi için farklı bir koda sahiptir. Bu kodlar, swift kodları olarak adlandırılır ve para gönderme işlemlerinde kullanılır. Swift sistemi günümüzde hemen her banka tarafından kullanılabilmektedir.

Swift işlemleri, 17:00’dan önce yapıldığında iki iş günü içerisinde, 17:00’dan sonra yapıldığında üç iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, TL gibi birçok ülkenin para birimi, swift sistemlerinde işlem görmektedir. Bazı bankalar, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için ek ödeme almakta ve aynı gün diğer ülkenin bankasına transfer edilmesine imkan tanımaktadır.

Swift Kodu Nedir

Üçüncü ülkeler arasında finansal işlemler yapılmaya başlaması Swift sisteminin kullanılmasını gerekli kılmıştır. Swift sistemi, ülkeler arasına para transferi yapılmasını sağlayan, 1976 yılından bu yana resmi olarak faaliyet gösteren bir sistemdir. Türkiye’de İş Bankası, Garanti Bank, İNG Bank gibi birçok bankada bu işlemlerin yapılması mümkündür.

Swift işlemlerinde, ülkelerdeki bankaları tarif etmek mümkün olmadığı için bir kod sistemi geliştirildi. Her banka, Swift kodu üzerinden işlem yapar ve müşteriler, swift kodlarını kullanarak para gönderme işlemlerini gerçekleştirebilir. Bankalar, toplamda 11 haneden oluşan kodlara sahiptir. Bu kodların içerisinde, banka kodları, ülke kodları, yerel kod ve şube kodları vardır. 10 kod, işlemlerin yapıldığı ülkeleri ve şubeleri içerir. Sonuna X harfi eklenir ve kodlar 11 haneye tamamlanır.

Swift sistemi kullanılması için müşterilerin bir döviz hesabı, işlem ücreti alınması içinse bir TL hesabı olması gerekmektedir. İşlem ücretleri ve süreleri, bankalara göre değişiklik gösterir. Ek ödeme alan bankalarla aynı gün içerisinde para göndermeniz mümkündür. Diğer bankalarda ise işlemlerin süresi ortalama 2-3 iş günüdür.

Swift Kodu Nasıl Öğrenilir

Swift işlemlerinin gerçekleştirilmesi için müşterilerin kullanması gereken bir swift kodu vardır. Swift kodları, para göndereceğiniz banka, şube, ülke gibi etkenleri içeren numaralardan oluşur. Bankaların internet şubeleri üzerinden kolaylıkla swift kodlarını öğrenebilir, para transferlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Swift kodu, paranın hangi ülkeye gideceğini gösterir. Aynı zamanda bankaların isimleri ve şubelerini kodlayan farklı harfler mevcuttur. Bu nedenle her bankadan alacağınız ve her işlemde kullanacağınız swift kodları değişiklik gösterir. Almış olduğunuz swift kodları 11 haneyi tamamlamıyorsa, sonuna tamamlayana kadar X harfi eklenir ve bu şekilde para transferi yapılabilir.

Swift Nasıl Yapılır

Swift ile günümüzde birçok ülkeye para transferi yapmak mümkündür. Bu işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle bankalarda bir TL hesabı ve döviz hesabı oluşturmalısınız. TL hesabı, işlem ücretinin kesilmesi için gereklidir. Daha sonra bankalardan Swift kodu alarak mobil uygulamaları ve internet şubeleri üzerinden para gönderebilirsiniz.

Yorum yapın