Askerlik Boy Kilo Endeksi | Şartları

Martım

Updated on:

Askerlik Boy Kilo Endeksi

Askerlikten muaf olabilmek için hükümlünün sağlığının askerlik görevine elverişli olmaması gerekir. Boy kilo orantısı da askere gitmeden hemen önce bakılan sağlık prosedürlerinden bir tanesidir. Askerlik boy kilo endeksi nedir? Tüm detaylarıyla içeriğimizde bulabilirsiniz.

Askerlik Boy Kilo Endeksi

Askerlik çağına gelen erkekler belirli bir muayeneden geçerler ve askerlik yapmalarına engel bir sağlık durumunun olup olmadığı da burada tespit edilir. Halk arasında çoğu zaman “çürük” diye ifade edilen ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu olanlar ise askerlik yapmazlar. 7179 nolu asker alma kanunun 9. bölümünde muaf olma şartları açık bir şekilde belirtilmiştir.

Askerlik Kanunu’na göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yaşına geldiği zaman mecburi bir şekilde askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ya da özel durumlara bağlı olarak erteleyebilir. 7179 sayılı askeralma kanunu da benzer sebepler açık bir şekilde hükmedilmiştir.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlası ya da kilo azlığı olan kişiler için askerlik muafiyeti 7179 sayılı askeralma kanunu 27 maddesinde ve sağlık yeteneği yönetmeliğinde yer verilmiştir. Askerlik yapamayacağına kanaat getirilen erkekler için aynı rahatsızlık nedeniyle 3 yıllık erteleme süreci devam eder.

3 yıl sonunda benzer rahatsızlıklar devam ediyorsa, bu kişiler askerlikten muaf tutulur. Askerlikten muaf belgesini aldıktan sonra ise kişinin askerlikle ilişkisi kalmaz. Artık bu kişiler hiçbir şekilde askere gitmez ya da kilo almaları ya da kilo verip askere uygun olmalı gibi durumlarda tekrardan muayene olmaları gibi bir durum söz konusu olmaz. Askerlikten sağlık nedeniyle muaf olmak için çok fazla durum söz konusudur. Bunlardan bir tanesi aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmaktır 7179 sayılı asker alma kanununda belirlenen boy kilo orantısına uymuyorsanız. Askerliğe elverişli olmazsınız.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Askere gidecek her erkek bir takım sağlık testlerinden geçer. Askerlik boy kilo endeksi muayenesi hekimler tarafından hassas tıbbi cihazlarla yapılır. Yapılan ölçümler neticesinde hem gözlemsel hem de inceleme yapılarak kişilerin askere elverişli olup olmadığı ortaya çıkar. Askere elverişli olup olmadığı kişilerin boy ve kilo oranından bakılarak yapılır. Boya oranla aşırı zayıf iseniz ya da boy kilo orantınız yok ise askerlikten muaf olursunuz.

Boy kilo muayeneleri 2022 yılında aile hekimleri tarafından yapılabilir. Aile hekimlerinin uygun görmesi gibi durumlarda hastaneye sevk işlemi yapılır. Hastanede ise uzman hekimler tarafından tetkikler yapılır. Eğer boy kilo orantısına uymayan bir durum var ise kişinin askerliği o yıl tecil edilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetimi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askerliğe elverişli olarak kabul edilirken sınır değerlerin üzerinde ya da altında kalan kişiler ise askeri alınmazlar ve bu sayede askerlikten muaf tutulurlar. Askere gidecek olan kişilerin boy kilo hesabı için hemen aşağıda ki bilgilere bakarak boy kilo orantısını sizde yapabilirsiniz.

Askerlik boy kilo endeksi sınır değerlerin üzerinde ya da altında kalıyorsa kişilerin askerliği bir sene süreyle tecil edilir. 1 yıl sonra yeniden muayene olurlar be bir önceki yılın boy kilo oranı sınır değerin üzerinde ya da altında ise 1 yıl daha tecil hakkı tanınır. Sonraki yıl kişi yine gelir ve muayene olur. 3 yılda da kişi aynı değerlerde ise o kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl üst üste kişi sınır değerlerin altında ya da üstünde kalıyorsa askerlikten muaf tutulmaktadır.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

7179 sayılı asker alma kanununda boy kilo muafiyet şartları açık bir şekilde ortaya konmuştur. Bu nedenle aşağıda yer alan tabloda hangi durumlarda askerden muaf olabileceğinizi görebilirsiniz. Boy kilo hesabınıza göre askerden muaf olup olmadığınızı hemen aşağıda yer alan tabloda çıkartabilirsiniz.

 Kısa bir örnek vermemiz gerekirse; boyu 150 santim kilogramı 85 olan bir insan 33 kilogram ve altındaysa 1 sene tecil alır. Sonraki yıl yine tecil verilir 3. yıl son kez değerlerine bakılır ve durum aynı ise muafiyet raporu verilir bu kişinin askerlik ile ilişkisi kalmaz.

“Askerlik Boy Kilo Endeksi | Şartları” üzerine bir yorum

Yorum yapın