Doğum Parası Ne Zaman Yatar | Ücreti Ne Kadar 2022

Martım

Updated on:

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Kadınların çalışma hayatında yararlandığı avantajlardan birisi de doğum parasıdır. Doğum parası ne zaman yatar? Başlıklı yazımızda çalışan anne adaylarının doğum ücretinin ne zaman alınacağı merak ediliyor. Doğum yaptıktan sonra doğum ücretinin doğumdan hemen sonra alınıp alınamayacağı merak edilen soruların başında geliyor.

Çalışan anne adayları doğum öncesi ve sonrası 112 gün kadar izin hakkı kullanabiliyor. Çalışmadığı günler için de para alabiliyor. Peki anne adayları doğum parasını ne zaman alabilmektedir. Bu konuda merak edilen sorunun detayları yazımızın devamında yer almaktadır.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Çalışan anne adaylarının doğum öncesi ve sonrasın maddi açıdan mağdur olmaması ve destek alması için doğum parası devlet tarafından verilir. Peki doğum parası ne kadar? Çalışan hamile anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında ne kadar doğum parası alacağı gelmektedir. Anne adaylarının çalışma öncesinde ve sonrasında destek alması için devlet tarafından verilen doğum ücreti belli aralıklarda anneye ödenmektedir. Böylece annenin çalışamadığı günler için maddi zarar görmesi önlenmiş olmaktadır.

Doğum Parası Ne Kadar 2022

Devlet çalışan annenin çalışma durumuna göre belli oranda doğum ödeneğini anne adayına vermektedir. Bu bağlamda çalışan anne adayları için en alt düzeyde verilen doğum parası asgari ücretle çalışan bir anne için 7.325 TL kadardır. Çalışan annenin iş yerindeki sosyal konumuna göre bu ücret değişebilmektedir. Para Ziraat Bankası üzerinden ya da PTT üzerinden annenin adına açılan hesap numarasına yatırılmaktadır. Buradan anne adayı parasını çekebilir. Doğum parasına ilave olarak ayrıca ilk çocuk için 300 lira kadar da bir ödeme yapılmaktadır.

Doğum yapan kadınların doğum ödeneği alabilmesi için SSK’lı çalışması gerekir. Doğum izni olarak ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, diğer doğumlarda ise 6 ay kadar yarım gün çalışıp tam gün çalışma parası anne adayları alabilmektedir. Çocuğu özürlü olan kişiler için ise 12 kadar bu süre uzatılmaktadır. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebelikler için ilave olarak 1 ay daha eklenmektedir. Anne adayının parasının yarısını iş veren yarısını da İşkur ödemektedir. Belirtilen zaman aralıklarında anneler için gerekli ücret ilgili kurumlara anne adına açılan hesaba yatırılmaktadır.

Devlet Çalışan Anneler Çok Sayıda İmkanlar Sunuyor

Devlet çalışan annelerin sosyal haklarını güvence altına alıyor. Devletin çalışan anneler için sağladığı imkanlardan birisi de Doğum parasıdır. Çalışan annelerin maddi ve manevi haklarını korumak için devlet anneye bu konuda gerekli desteği en iyi şekilde sağlamaktadır. Böylece çalışan anne adayları doğumdan dolayı çalışamadıkları günler için mağduriyet yaşamamaktadır. Devlet bu alanda anneye doğumunu rahat geçirebilmesi ve ayrıca doğumdan sorma hem kendini toparlaması hem de çocuğuyla ilgilenebilmesi için hem doğum izni vermekte hem de ücretini ödemektedir. Böylece anne adayı için gerekli maddi destek devlet tarafından sağlanmaktadır.

Doğum parası dışında devletin çalışan anneler için sağlamış olduğu pek çok avantajlar da bulunmaktadır: Yarım gün çalışma desteği ve kreş yardımı, çocuk parası, süt emzirme parası ve doğum yardımı gibi yardımlar da devletin çalışan annelere sağlamış olduğu imkanlar arasında yer almaktadır. Tüm bunlar çalışan annelere maddi anlamda destek olmak için yapılan imkanlar arasında yer almaktadır. Duruma göre anneler devletin kendilerine sunmuş olduğu bu olanaklarından en iyi şekilde faydalanabilirler.

Doğum parası da çalışan anneler için yapılan en büyük maddi desteklerden birisidir. Anne adayı doğumdan önce ve doğumdan sonra toplamda 112 gün kadar paralı izin kullanabilmektedir. Bu anlamda devlet çalışan annelerin doğum öncesi ve sonrasında rahat etmesi için gerekli imkanları maddi ve manevi sağlamaya çalışmaktadır. Anneler buna göre doğum öncesinde ve sonrasında çocuk sayısı ve durumuna göre hem izinlerini kullanabilecekler hem de bu süre zarfında geçerli olmak kaydıyla paralarını alabileceklerdir.

Doğum Parası Anne Adaylarına Ne Zaman Yatırılır?

Çalışan anne adayları için Doğum parası ne zaman yatırılır peki? Bu sorunun yanıtını da hemen verelim: Anne adayı doğum yaptıktan 1 hafta ya da 10 gün içinde doğum ücreti hesaplarına yatırılmaktadır. Sözünü ettiğimiz ilgili banka ya da PTT kurumundan anneler doğum ücretlerini alabilirler.

Yorum yapın