Kan Gazı Nedir

Kan gazı nedir? Kanda bulunan karbondioksit ve oksijen değerlerdir. Sağlıklı bir insan vücudunda oksijen ve karbondioksit değerleri uygun seviyede olmalıdır. Bu iki etmende herhangi bir dengesizlik söz konusu olduğunda ortaya ciddi hastalıklar çıkabilmektedir.

Kan gazı ne demek? Genellikle solunum sıkıntısı çeken kişilerin kanında bulunması gereken oksijen yerine karbondioksit bulunmasıdır.

Kan gazları; solunumun yeterli seviyede olup olmadığını gösterir ayrıca asit/baz dengesindeki oranı tanı, takip ve tedavi evresinde önemli bir oynar.

Kan gazı ölçümü için arteriyel ya da venöz kan örnekleri gerekir. Bu örnekler ekstremite damarlarından alınmaktadır. Arteriyel kan alımı, tıbbi olarak riski bir uygulama olduğu için deneyimli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Kan gazı değerleri için normal değerler şu şekildedir;

Pa0280 / 100 mm Hg Oksijen Seviyesi
HC0321 / 30 mEq/L Bikarbonat Seviyesi
pH7.238 / 7.4 Asit Baz Dengesi
PaC0235 / 45 mm Hg Karbondioksit Seviyesi

Kan Gazı Ne Demek

Kan gazı ne demek normal kan değerlerinde bulunması gereken oksijen, karbondioksit ve asit baz dengesinin tanımıdır. Solunum sıkıntısı çeken kişilerde genellikle ilk olarak kan gazı değerlerine bakılır.

Kan gazı düşüklüğünün temel nedeni oksijen alınmamasından kaynaklanır. Arteriyel kan gazı testinde oksijen değerlerinin yeterli seviyeden daha düşük olması, kan gazı düşüklüğü olarak adlandırılır. Kan gazı yüksekliği ise bu durumun tam tersi olup, vücutta yeterli seviyeden daha üst düzeylerde oksijen olmasıdır.

Kan gazı örnekleri; kan gazının arteriyel ya da venöz kan örnekleri olarak adlandırılır. Çoğunlukla ekstremite adı verilen damarlardan alınır. Arteriyel kan alımı uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Tıbbi olarak risk içeren bir kan alım türüdür.

Kan Gazları Nelerdir

Kan gazları solunum için vücutta barınan asit/baz dengesinin yanı sıra yeterli oksijen ve karbondioksit değerlerini içerir.

Venöz kan gazı; venlerle kalbe giden damarlarda oksijenlenmemiş veya kirlenmiş kandır. Pulmoner arter tarafından kalpten akciğerlere giden damarlarda taşınabilecek oksijenlenmemiş kandır.

Artiyel kan gazı, kritik hastaların ve hastalıkların değerlerinin saptanması için bakılan değerdir. Artiyel kan gazı ile oksijen tedavisi gören kişilerin takibi yapılabilir, ani gelişen veya sebebi anlaşılmayan hastalıkların teşhisi de yapılabilir.

Kan Gazı Nasıl Ölçülür

Kan gazı testi için atardamardan alınan kan referans alınır. Bunun sebebi ise kalpten alınan kanın, akciğerlere kadar ilerlemesinden kaynaklanır. Bu test uzmanlar tarafından yapılır. Atardamara giden kan akış hızı diğerler bölgelere oranla daha yoğun olduğu için kanın uzman kişiler tarafından alınıp, ardından deliğin uygun şekilde kapatılması gerekir.

Kan Gazı Yorumlama

Kan gazı yorumlama için referans değerler göz önüne alınır. Referans değerlerin dışında bir durum söz konusu ise;

  • Vücutta demir eksiliği söz konusu olabilir. Demir eksiliği durumunda anemiden kaynaklanan akciğerler için sağlıklı oksijen alışverişi olmayabilir.
  • Vücut içerisinde yeterli seviyede karbondioksit ve oksijen alışverişi yapılmaması da hastalığın kaynağı olabilir.
  • Böbrekler yeterli seviyede veya düzgün çalışmıyor olabilir.
  • Kronik kalp yetmezliği gelişmiş olabilir veya kalpte anormal durumlar söz konusu olabilir.

Kan gazı ne için bakılır?

Solunum veya nefes darlığı gibi durumlarda; kan içerisindeki oksijenlenme ve baz/asit değerlerini ölçmek için kan gazı testine başvurulur.

PaO2 neden düşer?

Kanda erimiş olan oksijenin oluşturduğu parsiyel bir basınç olup, kişinin yaşı ilerledikçe düşer.

Kandaki oksijen miktarı kaç olmalıdır?

Sağlıklı bir insan vücudunun kandaki oksijen oranı için kabul edilen normal değerler yüzde 95 ila 100 arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz