Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022

Martım

Updated on:

Kreş Yardımı Başvurusu

Kreş yardımı, kadın istihdamını arttırarak iş hayatına atılmalarını desteklemek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı tarafından kadın çalışanların faydalanabileceği bir destektir. Geliri çok iyi durumda olan kadınların muaf tutulduğu bu uygulamadan şartları taşıyan her kadın yararlanabilir.

Kreş parası ismiyle hak arasında yer edinen kreş yardımı, bakıcı parası, toruna bakan yetişkin parası gibi girişimlerden sonra, çalışan kadınlara tanımlanmış en büyük destek olarak ön plana çıkmayı başarıyor. Bu destekten yararlanmak için bireylerin başvuru yapması ve değerlendirme sürecini tamamlaması gerekmemektedir.

Türkiye’de 3,5 milyonun üzerinde 15 yaş altı çocuğu olan çalışan kadın var. Devlet, sigortalı çalışan annelere ve çalışmak isteyen annelere “kreş yardımı”, “eğitimli bakıcı parası”, “bakım desteği” başlıkları altında ödeme yapıyor. Bu sayede kadınların iş gücüne katılımını artırmaya yönelik “kurumsal çocuk bakımı projesi” de oluşturuldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR ve SGK tarafından verilen bu “kreş” hizmetlerinin aylık değeri 10.000 liraya kadar çıkıyor.

Kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kreş yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılmaktadır. Kreş parasını alabilmek için, çalışan kadının çocuğunun 0 – 60 Ay aralığında olması gerekir. Yani, 5 yaşını geçen çocuklar kreş desteğinden faydalanamazlar. Bunun nedeni de daha sonra okul süreçlerinin başlayacak olmasıdır. Ayrıca yardım alabilmek için aşağıdaki şartları da taşımak zorundasınız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Çalışan anneyle, çocuğun ikametgâh adresleri aynı olmalıdır.
 • 5 yaşına kadar kreş desteği alacak annenin, çalışma durumunu resmi olarak belgelemesi.
 • Temizlik gibi gündelik işler yapıp sigortasız çalışan kadınlar bu destekten faydalanamazlar.
 • Çalışma hayatında bulunan annenin, SGK hizmet dökümündeki brüt gelirleri baz aldığında son 2 yılında ortalaması asgari ücretin 2 katını aşmıyor olması gerekli. 2022 yılı itibariyle aylığa vurduğumuzda ortalama aylık gelirinizin 8400- 8500 bandında olması gerekmektedir.
 • Annenin çocuğu Milli Eğitim Bakanlıklarınca denetlenen ve ona bağlı olan, Kreş, Anaokulu ya da bakım evine gidiyor olması gerekmektedir.

Kreş yardımı başvurusu yapabilmek için bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma vakıfları dışında, E-devlet üzerinden ön başvuru işlemini de yapabilirsiniz. Bu adresteki  ön başvurunuzdan sonra bilgiler kurum tarafından değerlendirilecek ve ailelerin geçim koşulları, gelirleri, çocuk sayıları gibi parametreler değerlendirilerek nihai kayıt için bağlı bulunduğunuz kuruma kayıt için davet edilecektir. Randevu sistemiyle geliştirilen bu sistem, sizin çalışma durumunuz da baz alınarak tarih ve saat bazında randevu oluşturulup, önceden planlanarak yapılır. Davete icabet ettiğinizde aşağıdaki belgeleri de mutlak suretle yanınızda götürmeyi unutmayın.

 • İmzalı başvuru formunuz ya da E-devletten başvuru yapmışsanız başvuru ekranın çıktısı.
 • Çocuğunuzun 3 adet vesikalık resmi
 • Çocuğunuzun ve de sizin kimlik belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Çocuğunuzun kreşe kaydı bulunduğuna dair resmi evrak
 • Çalışan annenin maaş bordosu
 • Evini kira olarak belirtmişse kira kontratı

Devlet destekli bu projeden faydalanabilmek için bazı özet şartlar da gözetiliyor. Mesela en bilinmeyen özellik, metropol ilçelerde ikametgâh zorunluluğu. Ankara, İzmir, İstanbul, Elâzığ, Bursa, Malatya ya da Antalya illerinden birisinde oturmanın gözetlenen temel şartlardan birisi.

Bu illerin özellikleri nüfus bakımından kayıt olması ve referans olması. Çok eski bir mazisi olmayan bu proje bu illerde denecek ve gelişmeler kapsamında geliştirilerek tüm illerde faaliyet alınmasına devam edilecektir.

SGK Kreş Yardımı Başvurusu

SGK sayfası üzerinden e-devlet kreş desteğine başvurmak çok basit. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elektronik ortamda açılan başvuru formuna ulaşmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

 • SGK kreş yardım başvuru formuna ulaşın.
 • Ardından, forma erişmek için e-devleti kullanmak için oturum açın.
 • Sayfaya gerekli tüm bilgileri girerek başvuru işlemlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu adımları tamamladıktan sonra başvurunuz hemen değerlendirilecektir.

E-Devlet Kreş Yardımı Başvurusu

SGK kreş yardımı başvurularını göndermek için e-devlet kullanılmaktadır. Başvuru formu sürekli açıktır. E-devlet giriş bilgileriniz ile bağlanarak SGK resmi web sitesindeki başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Bu forma TC kimlik bilgilerinizi, işyeri bilgilerinizi ve diğer bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri doğru girmezseniz yardımı alamayacağınızı bilmelisiniz.

Kreş yardımı ne kadar?

Kreş yardımı devlet destekli olsa da uluslararası bir proje. Proje çeşitli yardım kuruluşları tarafınca tüm dünya genelinde uygulanarak değerlendiriyor. Bu nedenle yardım rakamı da Euro bazında aktarılmaktadır. 2022 kreş yardımı ücreti 100 Euro olarak belirlenmiş.

Yani, günümüz şartlarında yaklaşık olarak 2000 TL. Yalnız bu rakam direkt olarak çalışan anneye aktarılmıyor. Yardım çalışan annenin, hizmet almış olduğu kreşe gönderilmektedir.  

Ayrıca alabileceğiniz rakam en fazla 24 ay sınırıyla güncellenmiştir. 25. Ayda çocuğun durumu gözetilmeksizin yardım sonlandırılır.  24 ayı doldurmadan çocuk 60 Aylık sınırı geçerse, alınan yardım kurum tarafından yine sonlandırılır.  

Tüm bunların dışında, çalışan anne iş yerinden kendi ayrılmamak koşuluyla herhangi bir kurum tarafından işten çıkarılırsa 3 ay süreyle yardım almaya devam edecektir. Bu sınır devlet tarafından anneye yeni bir iş bulması ve çalışma hayatına devam edebilmesi için tamamlanmış. 3 ay süreyle anne iş bulamazsa, alacağı yardım 4. Ayda sonlandırılacaktır.

Kreş yardımı projesinden şimdiye kadar 10758 Anne destek aldı. Fakat, sıkı bir değerlendirme altında olacağınızı da unutmayın. Örneğin, belirli periyodlarla aile ve sosyal güvenlikleri tarafından çocukların bulunduğu kreşlere ziyaret yapılabiliyor.

Ya da eşiyle bir işletme kuran ve bu işletme altında çalıştığını belgeleyen anneye iş yeri ziyaretleri yapılarak çalışma durumları denetlenebiliyor.

Bu denetlemeler de en fazla 3 ihlal hakkı tanımlanmış. İhlallere yönelik de savunma isteniyor ve savunmalar kurum tarafından değerlendirilerek haklı bulunmanız durumunda yeni hak tanımlanıyor. Fakat 3 ihlalde haklı olsanız da 4 hak tanımlanmadan yardım otomatik olarak sonlandırılmaktadır.

Kreş Yardımı Yapan Kurumlar

Kreş yardımına ihtiyacı olan çalışan annelere destek SGK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR tarafından çeşitli programların bir parçası olarak sunulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK ve İŞKUR kurumları, çocuk sahibi olduktan sonra çalışmayı bırakan anneleri kariyerlerine devam etmeye teşvik etmek ve çocuğun kreş ücretini ödemek için bir dizi program kapsamında yardım sunmaktadır.

Yorum yapın